ZİRAAT ODALARI FINDIK İÇİN TOPLANDI

Gündem 10 Eylül 2018 16:39
Videoyu Aç ZİRAAT ODALARI FINDIK İÇİN TOPLANDI
A
a

Düzce merkez ve ilçe ziraat odaları fındık fiyatının hala açıklanmamasına ortak basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Odalar adına açıklamada bulunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, bu yıl dövizde oluşan ani yükselişten dolayı cebini doldurduğunu savunduğu fındıkta tekel olan firmalara hukuki anlamda inceleme başlatılması gerektiğini belirterek, “Toprak Mahsulleri Ofisi de zaman kaybetmeden alıma başlamalıdır.” dedi. Ayrıca talepleri gerçekleşmezse yasal mevzuat çerçevesinde gerekeni yapacaklarını söyledi.

Hasadın üzerinden günler geçmesine karşılık Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alım fiyatını hala açıklamamasına gelen tepkiler çığ gibi büyüyor. Düzce merkez ve ilçe ziraat odaları başkanları da dün bir araya gelerek ortak bir basın toplantısı düzenledi. Oda başkanları adına açıklamayı Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk yaptı.

Dövizin artmasından kaynaklanan yaklaşık 20 TL kimin cebine girmektedir?”
İlk olarak fındıkta iç piyasada yaşananları aktaran Öztürk, ardından sözü ihraca getirdi. Öztürk, “Geçen yıl 6.20 $ olan iç fındık fiyatı 22-23 TL’ye karşılık gelirken bu yıl 6.20 $ 40 TL yapmaktadır. Dövizin artmasından kaynaklanan yaklaşık 20 TL kimin cebine girmektedir? İlgili devlet kuramları ve siyasetçilerimiz fındık üreticisinin alın teri olan bu kazancın birilerinin cebine girmesini nasıl görmezden gelmektedir? Ne acıdır ki bu kişiler çiftçilikle uzaktan yakından alakası olmayan özellikle ihracatçılar tarafından dile getirilen “Ziraat odaları fındık fiyatlarına karışmasın” söylemine çanak tutmaktadır.”

Geleceğinize ve diğer üreticilere ihanet etmeyin!”
Fındığını emanete veren üreticilere seslenen Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Emanete fındık vererek geleceğinize ve diğer üreticilere ihanet etmeyin. Sizler emanete fındık verdiğiniz sürece geçimini fındıktan sağlayan akrabalarınız ve komşunuzun mağduriyeti bir kat daha artmaktadır.” diye konuştu.

Bu gidişe bir an önce dur denilmeli”
Gerektiği takdirde yasal yollara da başvuracaklarını da söyleyen Öztürk, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Değerli fındık üreticileri ve basın mensupları bu gidişe bir an önce dur denilmeli. Serbest piyasada fındığın hak ettiği fiyatlara gelmesini engelleyen, üreticinin sırtından haksız kazanç elde eden, iç piyasada üreticileri, dış piyasada alıcıları kendine bağımlı kılan tekel olmuş bu yapılara devletimiz ve özellikle siyasetçilerimiz bir an önce dur demelidir. Toprak Mahsulleri Ofisi zaman kaybetmeden alıma başlamalıdır. Ülkemizin dövize ihtiyacı olduğu bu dönemde ihracatıyla hatırı sayılır döviz girdisi sağlayan fındığa ve üreticisine destek sağlanmalıdır. Bu yıl dövizde oluşan ani yükselişten dolayı cebini dolduran ve kim aksini iddia ederse etsin tekel olmuş bu firmalara hukuki anlamda da inceleme başlatılmalıdır. Değerli basın mensupları, değerli üreticiler; bu haklı talep ve önerilerimiz dikkate alınmadığı takdirde çiftçilerimizden gelen talep doğrultusunda Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin bilgisi ve yasal mevzuat çerçevesinde diğer yol ve yöntemleri deneyeceğimizi bildiririz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri