ZİNCİR MARKETLERE YENİ DÜZENLEME

Ekonomi 30 Mayıs 2021 15:08
Videoyu Aç ZİNCİR MARKETLERE YENİ DÜZENLEME
A
a

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında faaliyet gösteren zincir marketler ve küçük esnaflar için hazırlanan yasa teklifinin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Küçük esnafı korumak için hazırlanan Alışveriş Merkezleri (AVM) ve zincir marketlerle ilgili kuralları belirleyecek olan yasa teklifine göre, metre karesi bin 500'den küçük olan marketlerde tütün mamulü, elektronik eşya ve mobilya gibi ürünler satılamayacak. Bunun yanı sıra zincir marketlerin pazar günü kapalı olması de gündemde.
AVM ve zincir marketlerle ilgili hazırlanan yasa teklifiyle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Küçük esnafı korumak için de adımlar atılacağı düşünülen yasa taslağının önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Başkanlığında Meclis' te gündeme gelmesi bekleniyor.
ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNÜ KAPALI OLABİLİR
Hazırlanan teklife göre mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için bazı düzenlemeler yer alacak. Küçük esnafın ve çalışanların korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11'den önce açılamayacak. Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması formülü de gündemde. Haftanın bir günü AVM' lerin kapalı olması formülünün pandemi’ de yaşanan sıkıntılar nedeniyle bir süre ertelenebileceği üzerinde duruluyor.
MAHALLE BAKKALININ 200 METRE YAKININDA ZİNCİR MARKET AÇILMAYACAK
Mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market açılamaması da gündemde.
 Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi olamayacak. Market bulvar üzerinde ise iki yer arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.
ZİNCİR MARKETLER BÖLGEDEKİ NÜFUS SAYISINA GÖRE AÇILACAK
Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak. Böylece köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek.
Nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da tartışılıyor. Örneğin, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi. Böylece bazı yerlerde 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin açılması önlenecek.
BAZI ÜRÜNLERİN SATIŞINA’ DA KISITLAMA
Zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Ancak alanı bin 500 metre karenin üstünde ise bunların satışına izin verilebilecek. Yeni açılacak AVM' ler arasında 5 kilometre mesafe konulacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri