ZAM GÖRÜŞMELERİNDE GERİ SAYIM BAŞLADI

Ekonomi 19 Ekim 2021 12:43
Videoyu Aç ZAM GÖRÜŞMELERİNDE GERİ SAYIM BAŞLADI
A
a

Düzce’de asgari ücretle çalışanlar, zam görüşmelerine odaklandı. Oranın belirlenmesinde enflasyon kritik öneme sahipken Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini yüzde 17,63 olarak açıkladı. Merkez'in tahmini baz alındığında asgari ücretlilere en az yüzde 22 oranında zam gelmesi öngörülüyor. Bu rakama göre 2022 yılında net asgari ücretin 3 bin 447 lira 50 kuruşa çıkması bekleniyor.

1 Ocak’tan bugüne artan enflasyon ve neredeyse her ürüne gelen zamlar sebebiyle her 10 çalışandan 4’ü asgari ücretle geçimini sürdürmeye çalışıyor. 2021 Ocak ayında asgari ücret 380 dolara eş değerken doların yükselmesiyle 304 dolara kadar geriledi.
Alım gücü düşen ve zor bir süreçten geçen asgari ücretliler yılsonu yaklaşırken gözlerini 2022 asgari ücret zammına çevirdi. 2021 Ocak ayından bugüne dolar karşısında yüzde 20 değer kaybeden Türk Lirası geçim derdindeki vatandaşın belini bükerken 2022’de asgari ücretin ne kadar olacağı ise şimdiden büyük merakla bekleniyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında toplanıyor. 4 kez toplanan komisyon uygulanacak asgari ücret için nihai kararını son görüşmenin ardından açıklıyor. Görüşmelere az bir süre kala asgari ücret zammına ilişkin tahminler de dile getirilmeye başlandı.
YÜZDE 22 ZAM BEKLENİYOR
Geçtiğimiz yıllarda enflasyona göre belirlenen asgari ücretin bu yıl da aynı şekilde hesaplanması bekleniyor. Merkez Bankası anketine göre, yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 17,63 oldu. Bu rakamdan yola çıkılırsa şimdiye kadar işleyen formül ile asgari ücret artışı enflasyonun 5-6 puan üzerinde olacağını ön görülebilir. Bu da asgari ücret artışının en az yüzde 22 civarında olacağını gösteriyor.
3 BİN 447 LİRA BEKLENTİSİ
Bu artış oranına göre 2022 yılında brüt asgari ücretin 4.364,50 TL'ye net asgari ücret ise 3 bin 447 lira 50 kuruşa çıkması bekleniyor. Burada küçük artış ve inişlerle bakıldığında net asgari ücretin 3.250 TL ile 3.500 TL arasında olacağını tahmin ediliyor.
ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?
Her biri yasa gereği beş işçi, işveren ve devlet temsilcisinden oluşan 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemektedir. Türk-İş bu komisyonda işçi tarafını temsil ederken, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için TİSK, işveren tarafı adına masaya oturuyor.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri