YUVA KURMANIN MALİYETİ CEP YAKIYOR

Gündem 24 Haziran 2022 18:03
Videoyu Aç YUVA KURMANIN MALİYETİ CEP YAKIYOR
A
a

Son zamanlarda akaryakıt başta olmak üzere iğneden ipliğe gelen zamlar, beyaz eşya ve mobilya fiyatlarını vurdu. Evlilik hayali kuranların masrafları da, bu nedenle bir hayli arttı. Beyaz eşya, oturma grupları, düğün organizasyonu, kına gecesi, bohça, gelinlik-damatlık ve nikâh şekeri derken ortalama bir evlilik bugünkü şartlarda 200 bin lirayı buluyor. Bu durum ise yeni evlenecek çiftlerin belini büküyor. Öncü Haber bu kez mağaza -  mağaza dolaşarak fiyatları yerinde inceledi. Mağaza satış yetkilileri, beyaz eşya ve mobilyada fiyatların diğer yıllara göre büyük oranla arttığına dikkat çekti.

Evlilik planları kuran çiftler son yapılan zamlarla bu yıl ekonomik olarak zorlanacak. Çeyizden düğün mekânına, beyaz eşyadan organizasyona kadar bütün evlilik maliyeti son bir yılda yüzde 90-120 aralığında arttı. Son bir yılda mobilya fiyatlarına yüzde 70 zam geldi. Ortalama bir yemek odası takımı 12 ile 15 bin liraya, oturma odası takımı 15 ile 18 bin liraya, yatak odası takımı ise 15 bin ile 18 bin liraya yükseldi.
Aynı şekilde beyaz eşya fiyatlarında da fiyat artışları görüldü. Çamaşır makinesi fiyatları minimum 6 bin liraya, bulaşık makinesi 7 bin liraya, buzdolabı fiyatları 9 bin liraya çıktı. Küçük ev aletlerinin fiyatları ise toplamda 8 bin lirayı buluyor. Toplamda bir evin eşyası 80 bin lirayı geçiyor.
Öte yandan Düzce’de bu yıl yemeksiz bir düğün yapmanın bedeli 15 bin TL’den başlarken, kokteyl konseptli düğün yapmanın bedeli 30 bin liraya kadar çıkıyor. Yemekli düğünlerde ise sayıya bağlı olarak fiyat aralığı 40 bin TL’den başlayıp 100 bin liraya kadar çıkıyor.
Öncü Haber ekibi bu kez mağaza –mağaza dolaşarak, düğün paketi fiyatlarını yerinde inceledi.
“En az zamlanan beyaz eşya oldu”
Türkiye’de en az zamlanın beyaz eşya olduğunu söyleyen bir beyaz eşya mağazası satış yetkilisi Özlem Biçer,  “Zamlar beyaz eşya da yansıdı ama en az zam gelen şey beyaz eşya oldu.  İnsanların alım gücü belki zorlaştı ama şu an Vestel ‘de kampanyalarımız devam ediyor, alım güçlerinde onlara kolaylık sağlamak adına.  Onları sıkıntıya sokmayacak şekilde alışveriş yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz.  Peşin fiyatları üzerinde taksitlendirme imkânı sağlıyoruz.  Bu durumlar da gelecek olan müşterilerin ceplerine fayda sağlıyor.  Fiyatlar seçilen ürünlere göre değişebiliyor, örneğin çamaşır makinesinde 7 kilo, 3 programlı, 480 litre gibi olanlarda 20.000/25.000 arasında değişebilir fakat daha üst modeller olsun denilirse 35.000/40.000 arasında değişebilir fiyatlar.  Renk tercih ettiklerinde de fiyatlar değişebilir ama uçuk bir fiyat olmuyor tabi ki. Şu anda alım güçleri varsa muhakkak bu ay içerisinde değerlendirilsin çünkü beyaz eşyalarda çok güzel kampanyalar var, o kampanyalardan yararlandıralım ki onların da cepleri fayda görsün” dedi.
“Evlenecek çiftler ellerini çabuk tutsunlar… Ne kadar erken alırlarsa, o kadar karda olurlar”
Düğün yapacak çiftlerin, düğün alışverişi yapmaları için ellerini çabuk tutmaları gerektiğini kaydeden Bilge Kaba da, “Zam ürünlere çok yansıdı, Allah o konuda yardımcımız olsun.  Müşterilere dahi bunları anlatırken çok sıkıntı çekiyoruz. Normalde 3 kelimeyle anlattığımız bir ürünü şimdi 30 kelime ile anlatıyoruz.  Rabbim sonumuzu hayırlı eyler inşallah.  Bunlarla ilgilenirseler çok mutlu oluruz. Evlenecekler ellerini çabuk tutsunlar, niye derseniz; bugün verdiğimiz fiyatlar uçuk derecede çünkü bu Eurolar, dolarlar çıkıyor ama düştüklerinde fiyatta bir değişiklik olmuyor. Ne kadar erken alırlarsa o kadar kardır” diye konuştu. 
“Yeni düğün yaptım… masraf 200 bin TL’yi buldu…”
Yeni düğün yaptığını söyleyen Volkan Parmak ise, günümüz şartlarında düğün yapmanın çok zor olduğunu söyledi. Bugün ki şartlarda hem kız tarafı,  hem de erkek tarafı ailelerin daha yapıcı davranmaları gerektiğini ifade eden Parmak, “Yeni düğün yaptık, yalan söylemeye gerek yok vallahi 200.000 TL’yi buldu günümüz şartlarında.  Son zamlarda yükseliş gösteren altın, beyaz eşya, halı perde derken 200.000 TL’yi geçti. Öncelikle iki tarafında ailelerinin yapıcı olması gerekiyor.  Bunun haricinde fiyat pahalılığının önüne biz geçemiyoruz. Yönetim-İdare sınıfı geçecek artık bunun önüne. Ama dediğim gibi en başta hem kız tarafının hem erkek tarafının yapıcı aileler olması gerekmekte” şeklinde konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri