YOL PARASI VERMEYİN!

Gündem 16 Temmuz 2022 17:38
Videoyu Aç YOL PARASI VERMEYİN!
A
a

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, sezona kısa bir süre kala fındık fiyatlarındaki belirsizliğin üreticileri mağdur ettiğini söyledi. Akaryakıta gelen zam nedeniyle Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen tarım işçilerinin günlük yevmiyelerinin dışında ilave olarak yol parası da istediğini belirten Başaran, “Biz bunu kabul etmiyoruz. Üreticilerimiz, dışarıdan gelen işçilere ek yol parası vermesin.” dedi. Ayrıca taban fiyatın en az 60 TL olması gerektiğini vurguladı.  

Türkiye’nin fındık üretiminin yüzde 28’ini karşılayan Düzce’de hasat öncesi son hazırlıklar devam ediyor. Bu sıcak yaz günlerinde tarlalarda emek harcayan üreticiler, alın terinin karşılığını almayı bekliyor. Bu sezon fiyattan yana yüzlerinin gülmesini umut eden fındık yetiştiricilerini artan yevmiye ve ilave istenen ücretler kara kara düşündürüyor.
Konu hakkında sektör temsilcilerinden önemli uyarı ve açıklamalar geliyor.
Tarım işçilerinin günlük yevmiye ücretlerinin 2017 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile brüt asgari ücretin otuza bölümüyle hesaplandığını ifade eden Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, buna göre işçilik ücretinin 216 TL olacağını belirtti.
‘İlave bir ücretin ödenmeyeceği kararlaştırıldı’
Fındık toplama sezonu başlarken özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden bölgeye işçi getiren aracılar tarafından yol parası adı altında ek ücret talep edildiğini ifade eden Başaran, “Muhtarlar Derneği ve Ziraat Odamız tarafından yapılan görüşmeler sonucu; yukarıda belirtilen genelge doğrultusunda valilik tarafından belirlenecek taban ücretin dışında başka (yol parası vb gibi) ilave bir ücretin ödenmeyeceği kararlaştırıldı. Ayrıca çalışma saatlerinin brüt asgari ücret üzerinden ödeneceği dikkate alınarak, başka ürünlerin ve bölge şartlarının kendine münhasır olduğu, bu yüzden fındık toplama işçilik çalışma saatleri ve mola zamanlarının geçmişte olduğu gibi yörenin gelenek, görenek ve adetlerine göre değişiklik yapılmadan uygulanması konusunda karar alınmıştır.” dedi.
‘Bu yıl fındık taban fiyatı 55-60 TL olmalı’
Adım adım hasada yaklaşılırken, taban fiyatın hala belirsiz olmasının üreticiye olumsuz yansıdığını savunan Başaran, “Fındık fiyatlarındaki belirsizlik nedeniyle de üreticilerimiz önünü göremiyor. Artan maliyetler baz alındığın, bu yıl fındık taban fiyatlarının 55-60 TL arasında olmasını bekliyoruz. Bunun aşağısında açıklanacak ücret, üreticilerimizin maliyetlerini karşılamaz.” şeklinde konuştu.
Geçen yıl yaklaşık 20 bin ton fındık Avrupa ülkelerine gönderildi
Öte yandan Türkiye'de fındık yetiştirilen 16 il içerisinde üretim alanı olarak 6. sırada, üretim miktarıyla ise 5. sırada yer alan Düzce’de, 2021'de bir önceki yıla göre fındık üretiminde 1000 ton artış yaşandı.
Kentte kurulu 11 fabrikada geçen yıl işlenen yaklaşık 20 bin ton fındık, başta İtalya, Fransa ve Polonya gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere 20 ülkeye ihraç edildi.
Kabuklu ve işlenmemiş yaklaşık 10 bin ton ürünün ise iç piyasaya sunulduğu kentte, halk arasında "doğal gübre" olarak kabul edilen kar yağışının yoğun olması bu yıl verimde beklentiyi yükseltti.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri