YİNE DÖRT BİR YANI SARDI  

Gündem 18 Temmuz 2022 19:29
Videoyu Aç YİNE DÖRT BİR YANI SARDI  
A
a

Düzce'de 7 yıldır özellikle fındık olmak üzere birçok bitki türüne zarar veren Amerikan Beyaz Kelebeği artık evleri ve bahçeleri de istila etmeye başladı. Bitkilere zarar vererek çiftçilere kabusu yaşatan bu zararlıya karşı, Düzce merkez ve ilçelerde belediye ile kamu kurumları tarafından toplu mücadele seferberliği başlatıldı.

Düzce’de ‘Yeşil katili’ olarak anılan Amerikan Beyaz Kelebeği, hem bitkisel üretime büyük zarar veriyor hem de insanların yaşam alanlarını tehdit ediyor.
Bu çerçevede her yıl 2 döl veren bu zararlı birinci neslini mayıs sonu ikinci neslini ise ağustos ayında vererek bağ-bahçelerde hızlı yayılımını sürdürüyor.
Tüm kurumlar seferber oldu
Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının ekonomik zarar eşiği üzerine çıkmasını engellemek amacıyla gerekli ilaçlı mücadelenin geciktirilmeden ve il genelinde eş zamanlı olarak yapılmasının, zararlının yoğunluğunun azalmasında önemli katkı sağlayacağının altını çizen uzmanların yönlendirmesiyle harekete geçen belediyeler ve kamu kurumları seferberlik başlattı.
Ortak alanlar ilaçlanıyor
Belediyelerin sorumluluğunda bulunan alanlarda gerekli olan ilaçlamaların yapılabilmesi için belediyelere bilgilendirme yapan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, 2022 yılında İl Özel İdare bütçesi ile alınan ilaçlar ile köylerde de Ziraat Odaları ve bakanlığın desteğiyle alınan makineler ile ortak alanlarda ilaçlama çalışmalarını başlattı.
“Vatandaşlarımızın bireysel önlemlerini almalarını rica ediyoruz”
Yetkililer tarafından özellikle tarım ile ilgilenen vatandaşların emeklerinin zayi olmaması adına topyekun Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünün altı çizilirken, kurumların yetişemediği noktalarda vatandaşların duyarlı davranarak emeklerinin zayi olmaması için kendi önemlerini kendilerinin alması gerektiği vurgulandı.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri