YIĞILCA 15 GÜN GİRİŞ-ÇIKIŞA KAPATILDI

Gündem 7 Nisan 2020 16:52
Videoyu Aç YIĞILCA 15 GÜN GİRİŞ-ÇIKIŞA KAPATILDI
A
a

Düzce'de koronavirüs vakasına en fazla rastlanan ilçe olan Yığıca'ya giriş ve çıkışlar 6 Nisan’ı 7 Nisan’a bağlayan gece 00:00'dan itibaren 15 gün süreyle kapatıldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Düzce-Yığılca Yolu Hasanlar mevkisinde yolda işaretleme yapan jandarma ve polis ekipleri, hem ilçe hem de Düzce yönünden gelen araçları denetledi.

Düzce İl Olağanüstü Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında 6 Nisan 2020 Pazartesi günü Valilik Toplantı Salonu’nda koronavirüs salgını nedeniyle durum değerlendirmesi yapmak üzere toplandı.
Yığılca’dan il merkezine yapılacak tüm giriş ve çıkışların sınırlandırılması karar alındı
Salgından, vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için alınan yeni tedbirler kapsamında Yığılca ilçe sınırlarından karayolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) il merkezine yapılacak tüm giriş ve çıkışların 6 Nisan 2020 Pazartesi günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak sınırlandırılması karar alındı.
İstisnai durum olarak; çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi vs.) belgelerini ibraz etmek şartı ile başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanların; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle geliş ve gidiş yapabilmesine izin verildi. Bunların dışında il merkezinde seyahat izin kurulundan, ilçede ise Kaymakamlıktan izin alınarak gidiş geliş yapmasına izin verilmesi kararlaştırıldı.
Alınan yeni kararlar
Bunun dışında alınan diğer kararlardan bazıları şöyle: “
- Banka ve market önlerinde sıra bekleyen vatandaşlar için oluşturulan bekleme alanları sınırlarının  zemine çizgi ile işaretlenmesi,
- Marketler başta olmak üzere maske takma zorunluluğu olan tüm iş yerlerinde müşterilere verilecek maskelerin iş yerleri tarafından teminine, kullanılmış maskelerin iş yerlerince belirlenen uygun atık kutularına atılmasına,
- Bakkal, büfe, kasap, manav, tatlıcı, çiğ köfteciler ve çiçekçiler başta olmak üzere tüm küçük işletmelerin gün içerisinde sadece bir personel ile faaliyet göstermesine ve müşteri harici kimsenin iş yeri içerisinde bulunmamasına,
- Cumayeri, Gölyaka, Yığılca ve Kaynaşlı ilçelerinde kurulan tüm açık ve kapalı pazaryerlerinin 15 gün süre ile kapatılmasına,
- Özel araçlarla (ticari ve yolcu nakli yapan araçlar hariç) yol kenarlarında ve seyir alanlarında sohbet amaçlı duraklama yapılmamasına, cadde ve sokak aralarında gezinti amacı ile yapılan gereksiz trafiğin önlenmesine  oy birliği ile karar verilmiştir.”
Yığılca’da giriş-çıkış yasağının ilk gecesi
 
Öte yandan İl Olağanüstü Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin, Yığılca ilçe sınırlarından kara yolu ile toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya olarak il merkezine yapılacak tüm giriş ve çıkışların 6 Nisan Pazartesi saat 24.00'ten itibaren 15 günlük süreyle sınırlandırılması kararının ardından güvenlik güçleri ilçe girişinde çalışma başlattı.
Düzce-Yığılca Yolu Hasanlar mevkisinde yolda işaretleme yapan jandarma ve polis ekipleri, hem ilçe hem de Düzce yönünden gelen araçları denetledi.
Sürücü ve yolcuların ateşlerini ölçen ekipler, yönetici, çalışan ya da iş yeri sahiplerinin geçişlerine, durumlarını ispatlayan belgelerini ibraz etmeleri şartıyla izin verdi. Kamu görevlileri de görevli olduklarına dair belge veya kimliklerini göstererek geliş-gidiş yapıyor.
Denetim sırasında Yığılca'daki yakınını ziyaret etmek için Düzce'den gelen sürücü, ekiplerce ilçeye alınmadı. Gebze'den gelen bir başka sürücü ise ilçeye alınmayınca geri döndü.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
pakm