YEŞİLAY’DAN DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ MESAJI

Gündem 31 Mayıs 2018 14:06
Videoyu Aç YEŞİLAY’DAN DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ MESAJI
A
a

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olması nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yapan Yeşilay Düzce Şube Başkanı Hayati Eğilmez, bu özel günün Ramazan ayına da denk gelmesinin sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, “Sigarayı bırakın, kalbinizi koruyun” ifadesinde bulundu.

Dünyada 15 yaş üzeri her 3 erişkinden biri sigara kullanıyor. Tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise tüm ölümlerin yüzde 23’ünden sigara sorumlu. Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Dünya üzerinde yaklaşık 1,2 milyar insan sigara kullanıyor. Tütünden kaynaklı hastalıklar sebebiyle her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybediyor ve bu ölümlerin 2 milyonu kalp-damar hastalıklardan kaynaklanıyor. Uzmanlar, tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde Türkiye’de ise 2030 yılına gelindiğinde ölen kişi sayısının 8 milyonu geçeceğini belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü tütün kullanımının zararlarına dikkat çekmek, ülke politikalarını gözden geçirmek, yeni politikalar üretmek ve Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı üye ülkelerde tütün kullanım oranlarını gözden geçirmek amacıyla her yıl 31 Mayıs’ı, Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan etti. Her yıl bir slogan ile çalışmaların yapıldığı 31 Mayıs’ın, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş bu yıl ki sloganı ise “Tütün kalbinizi kırar!”

Sigarayı bırakın, kalbinizi koruyun“

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yapan Yeşilay Düzce Şube Başkanı Hayati Eğilmez şu ifadelere yer verdi:“Ramazan ayına da denk gelen bu özel gün sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat. Sigarayı bırakın, kalbinizi koruyun. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılık. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkileşimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Sigaraya karşı bilinçlendirme çalışmalarımız, kampanyalarımız devam ediyor. Bu değerli ülkemizin değerli insanlarının sigara gibi zehirli bir maddeye kurban gitmesini, hem kendilerine hem sevdiklerine zarar gelmesini istemiyoruz.”

Sağlıklı Yaşam Standı kuruldu
Diğer taraftan dün akşam Anıtpark’ta Yeşilay Düzce Şubesi tarafından Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla “Sağlıklı Yaşam Standı” kurularak, sigaranın zararlarına karşı farkındalık oluşturulması amaçlandı. Ayrıca dünyaca ünlü karikatüristlerin çizdiği karikatür sergisi de Düzceliler ile buluştu.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri