YEŞİL DÜZCE YİNE İSTİLA ALTINDA

Gündem 21 Haziran 2018 14:38
Videoyu Aç YEŞİL DÜZCE YİNE İSTİLA ALTINDA
A
a

Düzce bir kez daha Amerikan Beyaz Kelebeği tehdidi altında! Geçen yıl geç kalan mücadele yüzünden şehri adeta istila eden zararlı yine her yanı sardı. Düzce Belediyesi'nin 'erken' başlayan ilaçlama çalışmalarına karşılık çarşı merkezinden Kalıcı Konutlar'a kadar bir çok bölgede kelebeğe rastlanması vatandaşları tedirgin etmeye başladı.

Başta dut ve fındık ağaçlarında yarattığı tahribat nedeniyle 'yeşil katili' olarak anılan Amerikan Beyaz Kelebeği kabusu Düzce'de yine baş gösterdi.

Erken mücadeleye rağmen...
Geçtiğimiz yıl köylerden şehre kadar inen ve bir çok mahalleyi adeta istila eden kelebekle mücadele bu yıl erken başlasa da beklenen etkiyi göstermedi. Özellikle meyve ağaçlarında verim düşüklüğüne neden olan kelebeğe 'dur' demek için İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirme ve dağıtılan ilaçlar doğrultusunda mücadele çalışması yapan vatandaşlar, yine de zararlıdan kurtulamadı.

Yine şehrin her yanına yayıldı
İlaçlı mücadeleye rağmen kökü kurumayan 'yeşil katili' yine şehrin her yanına yayıldı. Amerikan Beyaz Kelebeği'nin şu günlerde şehrin bir çok noktasında görülmesi 'Yine korkulan oldu!' dedirtti. Kalıcı Konutlar ve Aziziye Mahallesi başta olmak üzere bir çok ağaçta görülen kelebek yüzünden sıkıntı yaşayan vatandaşlar, her tarafı saran zararlı yüzünden kapı-pencere açamaz halde olduklarını belirterek, soruna daha yoğun mücadele ile çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Evlere kadar giriyor
Ağaçlarla sınırlı kalmayan evlere kadar giren kelebekten kurtulmak için her yolu denediklerini kaydeden tepkili Düzceliler, yaşadıkları mağduriyetin son bulması çağrısı yaptı.

"Önlem alınmazsa Düzce'yi çöle çevirecek!
Öte yandan Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı geçtiğimiz hafta 6 özel ekip oluşturan Düzce Belediyesi il merkezinin dört bir yanında ilaçlama çalışması yürüttü. Ancak kökü kurumayan zararlı hızla yayılmaya devam etti. Son yıllarda Düzce'de hem üreticilerin hem de halkın korkulu rüyası haline gelen kelebeğin yeşil için büyük tehdit oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar ise "Önlem alınmazsa Düzce'yi çöle çevirecek!" uyarısı yaptı. Şehir merkezinin yanı sıra bir çok ilçe ve köyde de halka adeta eziyet yaşatan kelebek konusunda, şimdi gözler yetkililerden gelecek açıklamalarda...
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri