YER GÖK BİLİM ŞENLİĞİ RENKLİ GEÇTİ

Gündem 6 Mayıs 2019 11:20
Videoyu Aç YER GÖK BİLİM ŞENLİĞİ RENKLİ GEÇTİ
A
a

‘Aynı Gökyüzü Altında Yer Gök Bilim’ Şenliği Düzce Belediyesi Aile Yaşam Merkezi ve Çocuk Kulübü’nde yapıldı. Açılışını İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in yaptığı şenlik kapsamında Düzce Belediyesi Erguvan Sosyal Tesisleri’nde de teleskoplarla gece gözlemi de gerçekleştirildi.

2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları kapsamında Düzce Valiliği ile Düzce Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ‘Yer Gök Bilim Şenliği renkli geçti. Astronomi ve uzay bilimlerinde hem ülkemizde hem dünyada söz sahibi olan hocaların da katıldığı şenliğin açılış programına İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, bilimin önemine vurgu yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Öncü Haber ekibine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Düzce Bilim Sanat Merkezimiz Astronomi ve Coğrafya Eğitimi adı altından ilimizde bazı faaliyetler gerçekleştirmişti. Yine bu yıl 3 gün sürecek Astronomi ve Coğrafya eğitimi ve bu yönde ilimizde bazı çalışmalar yapıyoruz. Çalışmaya yaklaşık 20 civarında profesör katıldı. Yine bizim öğretmenlerimizden astronomi ve coğrafya alanında 100 civarında öğretmenimiz katıldı. Milli Eğitim camiası açısından gerçekten güzel bir etkinlik.”

Düzce Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Kenan Göktepe,

“Astronominin 100. yılından Uluslararası Astronomi Birliği ile birlikte iş birliği içerisinde yürüttüğümüz bir çalışma. Fen bilgisi öğretmenlerimiz, fizik öğretmenlerimiz, sınıf öğretmenlerimiz ve özellikle astronomi ile ilgili farkındalığın en fazla yer etmesi gereken okul öncesi öğretmenlerimizi alarak bunlarla ilgili hem atölye çalışması hem de gökyüzüne baktıklarında oradaki yıldızların her birinin bir anlamı olduğunu fark etmelerini sağlayıp bunları öğrencileriyle paylaşıp artık bundan sonraki gökyüzüne bakış açılarının farklı olması farkındalığını yaratıp arkasından bunların okullarında ki her bir çocuğumuza ulaşması ilk hedefimiz.’

Düzce Belediyesi Erguvan Sosyal Tesisleri’nde kurulan teleskoplar ile ‘Gezegenler, ay ve yıldız’ gece gözlemi de gerçekleştirildi. Öğrenciler gözlem yapabilmek için teleskoplar önünde uzun kuyruklar oluşturdu.  Yapılan etkinlik hakkında Öncü Tv mikrofonuna konuşan Astronomi ve Uzay Bilimleri Uzmanı Prof. Dr. Ethem Derman ise insan medeniyetine en çok hizmet eden bilimin gök bilimleri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi; ‘Görülen şeyler unutulmuyor, hafızada kalıyor. Bu sebeple eğitimler kadar yapılan gece gözlemleri de önemli’ dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri