YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ

Gündem 29 Mart 2018 15:35
Videoyu Aç YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ
A
a

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ekonomik büyümeye destek olmak amacıyla KOSGEB desteklerini yeniden yapılandırmaya aldıklarını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2017 yılına ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi

"Sanayi büyümesi 2017 yılının tamamında yüzde 9,2 olarak gerçekleşti"
Türkiye'nin 2017 yılının tamamında güçlü bir performans sergileyerek, yüzde 7,4 oranında büyüdüğünü belirten Bakan Özlü, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü: "2017 yılının tamamında da ülke büyümesi sanayi sektörü öncülüğünde büyümüştür. Sanayi büyümesi 2017 yılının tamamında yüzde 9,2 olarak gerçekleşmiştir. Bu büyüme 2016 yılının Türkiye’nin bütünlüğünü hedef alan olaylar sonrasında ülke sanayisinin sağlamlığını da göstermektedir. Türkiye bu büyümesiyle gerek AB ülkeleri ortalama büyümesinden gerekse de OECD ülkeleri ortalama büyümesinden çok daha hızlı büyümüştür. Ülkemiz bu büyümesiyle 2017 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer almıştır. 2017 yılının sanayi üretiminde yılın başında iç piyasalarda alınan önlemler, büyümenin istikrara kavuşmasına yardımcı olmuştur. Tüketimi ve yatırımları arttırmak üzere attığımız adımlar net bir şekilde meyvelerini vermiştir. Bu yılın başından itibaren gerek yatırımlar gerekse de tüketim harcamaları kayda değer artış göstermiştir. İhracat pazarlarımızdaki toparlanma ülke ekonomisindeki potansiyelin açığa çıkmasına yardımcı olmuştur. İhraç ettiğimiz malların yüzde 95’ine yakınının sanayi ürünü olduğu düşünülürse sanayi sektörünün büyüme üzerindeki etkisi bir kez daha ortaya çıkmaktadır."

"Atacağımız adımlar 2018'de de ekonominin canlanmasına katkıda bulunacak"
"2018 yılının ilk göstergeleri büyümenin sanayi öncülüğünde hızlı şekilde yoluna devam ettiğini göstermektedir." ifadesini kullanan Bakan Faruk Özlü, şöyle devam etti: "Yatırım ortamını canlandırmak amacıyla vergisel düzenlemelerden, şirket kurulumuna ve bürokratik yüklerin azaltılmasına dair hükümet olarak attığımız ve atacağımız adımlar 2018 yılında da ekonominin canlanmasına katkıda bulunacaktır. Ekonomik büyümeye destek olmak, ithalat bağımlılığını azaltmak ve daha fazla katma değerli ürün üretmek amacıyla bakanlık olarak gayret sarf ediyoruz. KOSGEB desteklerini bu amaç doğrultusunda yeniden yapılandırıyoruz. Sayıları bin 37’yi bulan Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizle, 76 teknoparkımızla ve son olarak devreye aldığımız "Yerlileştirme Yüksek Kurulu" vasıtasıyla ekonomimizin bir yandan büyümesine bir yandan da rekabetçi olmasına katkı veriyoruz."

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri