YENİ TEŞVİK SİSTEMİ TANITILDI

Gündem 11 Nisan 2018 10:28
Videoyu Aç YENİ TEŞVİK SİSTEMİ TANITILDI
A
a

Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşvik kapsamındaki yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar vergisi indirimi, 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği ve yine 10 yıl boyunca tüketimin yarısı kadar enerji desteği getirildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni’ne katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli 135 milyar lira olan 19 projenin sahibi firmalara vereceği belgelerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

"Bugünden bu tedbirleri almak mecburiyetinde olduğumuzu biliyoruz"
Yüksek teknolojiye dayalı yatırımın çok ciddi sermaye, çok büyük kapasite, etkili araştırma geliştirme ve bunun yanında inovasyon, bunlarla birlikte ihracat anlamına geldiğini, bunlar için de geçmişte örneği görülmeyen, daha önce hiç düşünülmemiş, uygulanmamış ve sağlanmamış teşviklere ihtiyaç olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelecekte cari açık, yüksek faiz, borç prangasından kurtulmak için bugünden bu tedbirleri almak mecburiyetinde olduğumuzu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıyı yüksek faizden kurtarmak gerek”
Yatırımcıyı yüksek faizden kurtarmak gerektiğini, istihdamın ve üretimin ancak yatırımla mümkün olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi’nin bu ihtiyacın neticesi olarak ortaya çıktığını belirtti.

Devletin tüm imkânlarını iş dünyamızın istifadesine sunuyoruz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız, kimseye eyvallah etmeyeceğiz. Atalarımız malum ‘at binenin, kılıç kuşananındır’ demiş. Biz bu anlayışla ülkemizi yönetirken, aynı yaklaşımla yatırım yapan, üreten iş dünyamızı da takdirle karşılıyoruz. Sadece takdirlerimizi ifade etmekle kalmıyor, işte bugün vereceğimiz teşvik belgelerinde vücut bulduğu şekilde devletin tüm imkânlarını iş dünyamızın istifadesine sunuyoruz. Yatırımın olmadığı, üretimin olmadığı, istihdamın olmadığı bir yerde devlet zaten alacak vergi de bulamaz. İş adamlarımızın önünü açarken verdiğimiz teşviklere devletin kaybı olarak değil ülkenin ve milletin kazancı olarak bakıyoruz. Tabii ömründe hiç iş kurmamış, beş koyun gütmemiş, aldığı koyunları da kaybetmiş, çalışmamış, çalıştırmamış, üretmemiş böyle birilerine bunları anlatmak beyhude bir çabadır. Biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz.
Teşvik belgeleri ile ana başlıkları şu şekilde ifade edebiliriz:
- Teşvik kapsamındaki yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti getiriliyor. Bu yatırımlardaki makine ve teçhizatları ile inşaat harcamaları için KDV istisnası uygulanabiliyor.
- Teşvik belgesi sahiplerine yatırım tutarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası imkanı sunuluyor.
- İstihdam maliyetlerini düşürmek için 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği, 5 yıl brüt aylık asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi stopajı desteği veriliyor.
- Finansman konusunda ise 10 yıl boyunca tüketimin yarısı kadar enerji desteği, yatırım tutarının yüzde 49'una kadar devlet sermayesi tutarı sağlanabiliyor.
-Yatırımın yapıldığı kamu arazisinin 49 yıl süreyle tahsisi yapılırken, istihdam garantisi şartıyla gerekirse bedelsiz devri yoluna da gidilebiliyor."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri