YANGINZEDE YIĞILCA'YA PROFESYONEL EKİP

Gündem 25 Ocak 2019 11:36
Videoyu Aç YANGINZEDE YIĞILCA'YA PROFESYONEL EKİP
A
a

Yığılca'da son zamanlarda sık sık yaşanan yangın felaketleri üzerine harekete geçen Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit'in talimatı ile itfaiye birimi etkin duruma getirilerek teçhizat ve eğitim eksikliği giderildi. Düzce İtfaiyesi'nden 80 saat eğitim alan Yığılca İtfaiyesi’nde görevli erler, artık bir gelenek haline gelen itfaiye hortumu ile ıslanarak yemin etti.

Yığılca’da son haftalarda art arda yaşanan yangın vakalarından gelen acı haberler yürekleri dağlarken, belediyenin yetersiz kaldığı yönündeki eleştiriler artmıştı. Hem tepkilerin önüne geçmek hem de itfaiye yapısını güçlendirmek isteyen geçen Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit'in talimatıyla Yığılca Belediyesi itfaiye erleri, deneyimli bir ekibe sahip olan Düzce Belediyesi’nden eğitim aldı.
Düzce İtfaiyesi'nce 80 saatlik eğitime tabi tutulan Yığılca Belediyesi İtfaiye Ekibi bu eğitimini tamamlamasının ardından uygulama eğitimi anlamında yangın tatbikatı yaptı. Gerçek bir yangın anını canlandıran ekipler, aldıkları eğitimde öğrendiklerini uygulayarak eksiklerini de gördüler.
Başkanlar tatbikatı izledi
Yangın tatbikatını Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, Düzce İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat, Yığılca Belediyesi Zabıta Amiri Recep Öztürk, Yığılcalı vatandaşlarda bizzat takip etti. Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit tatbikat öncesinde Düzce İtfaiyesi İtfaiye Başçavuşu Mustafa Ödemiş'ten Yığılca'da son zamanlarda yaşanan yangınların sebep ve sonuçları hakkında kısa bilgilendirme aldı. Yangın ihbarının 112'ye bildirilmesinin ardından tatbikat gerçek bir yangın durumu gibi canlandırıldı.
Tatbikatın ardından yapılan değerlendirmede Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, "İlçemizde son zamanlarda yaşanan yangın felaketleri itfaiye ekibimizin daha profesyonel olması gereğini ortaya çıkardı. Bu sebeple bizlerde ekibimizi güncelleyerek eğitim ve teçhizat açığını kapatmak istedik. Düzce Belediye Başkanı Sayın Dursun Ay'dan bu konuda yardım talebinde bulunduk. Sayın İtfaiye Müdürümüz Mehmet Caner Polat'ın da destekleriyle arkadaşlarımızı 80 saatlik bir eğitime tabi tuttuk. Eğitimin ardından uygulama safhasını gerçekleştirdik.” dedi. 
Başkan Yiğit bir konuya açıklık getirdi
Yaptığı açıklamada, yanlış anlaşılmaları düzeltmek istediğini de belirten Başkan Yiğit, şöyle devam etti:
“İlçemizdeki bir çok ev ahşap. Yangınlarda genellikle ahşap evlerde çıkıyor. Ahşap evlere de müdahale süresi 10-15 dakika. Bu nedenle de yangın başlayan ahşap evimizi kurtarma şansımız olmuyor. En yakınındaki ya da etrafındaki evleri kurtarma şansımız oluyor. Genelde vatandaşlarımızın “İtfaiye geç geldi, geç müdahale etti” gibi bir sitemi oluyor. Ahşap bir eve ne kadar acele müdahalede de bulunsak kurtarılma şansı sıfıra düşüyor. Vatandaşlarımızın bu gerçeği bilerek gerekli tedbirleri almalarını ve daha dikkatli davranmalarını rica ediyorum. Eğitim programımıza desteklerinden ötürü başta Düzce Belediye Başkanımız Sayın Dursun Ay'a, Düzce İtfaiye Müdürü Sayın Mehmet Caner Polat'a, eğitimi veren Düzce İtfaiyesi'nin kıymetli personeline teşekkür ediyorum." 
Başkan Ay: Başarıyla tamamladılar
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay da yaptığı değerlendirmede, "Yığılca Belediyesi'nin itfaiye birimini güçlendirmek için Düzce Belediyemizin itfaiye personeli yaklaşık 15 gündür eğitim verdi. Bugün (dün) de yangın tatbikatı yaparak aldıkları eğitimi uygulayarak bizlere sergiledi. Yangın söndürme tekniklerine baktığımızda başarıyla tamamladıklarını görüyoruz. İtfaiye ekibimize de bu eğitimi verdikleri için teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun diliyorum. Bu eğitimlerimizi diğer ilçelerimizde de devam ettireceğiz." şeklinde konuştu.
Plaket takdim edildi
Tatbikatın sonunda eğitimi başarı ile tamamlayan personele sertifikaları takdim edildi. Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit de Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat ve eğitimi gerçekleştiren Düzce İtfaiyesi İtfaiye Başçavuşu Mustafa Ödemiş, Tolga Demiral ve Hakan Menekşe'ye eğitim programına desteklerinden ötürü plaket takdim etti. 
Islanarak yemin ettiler
Yığılca İtfaiye personelinin ıslanarak yaptığı itfaiyeci yemininin ardından eğitim ve tatbikat programı tamamlandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri