YAĞMUR GİBİ KURT YAĞIYOR!

Gündem 30 Ağustos 2018 14:46
Videoyu Aç YAĞMUR GİBİ KURT YAĞIYOR!
A
a

Geçtiğimiz yıl gibi bu yıl da mücadele sonuç vermedi! 'Yeşil katili' olarak anılan Amerikan Beyaz Kelebeği yine şehri istila etti. Mahallelerden köylere, bahçelerden tarlalara kadar her tarafta görülen kelebek yüzünden ürünleri zarar gören çiftçiler, "Sanki yağmur gibi üstümüze yağıyorlar!" diyerek isyan etti.

Düzce'de Amerikan Beyaz Kelebeği sorunu giderek içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Geçen yıl kamu binalarına kadar girerek Düzce'nin dört bir yanını saran zararlı aynı yolda ilerliyor. Hem köylerde hem de şehir merkezinde yeşile dadanan kelebek yüzünden ürünleri zarar gören vatandaşlar, Öncü Whatsapp İhbar Hattı'na gönderdikleri fotoğraf ve videolarla sorunun boyunu gözler önüne seriyor. Özellikle fındık ve dut ağaçlarını saran kelebeğin ilaçlamaya rağmen kökünün kurumaması Düzce'nin yeni bir istila ile karşı karşıya kaldığını gösterdi. Son olarak merkeze bağlı Musababa Köyü'nde yaşayan vatandaşların haber merkezimize ulaştırdığı fotoğraflar kelebek istilasını kanıtlar nitelikteydi. Fındık ağaçlarını kurutmakla kalmayıp çuvalları saran kelebek nedeniyle ürünlerinde verim kaybı yaşandığına dikkat çeken köylüler, topyekün mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekti. "Amerikan Beyaz Kelebekleri fındıklıkları perişan etti." diyerek yaşadıkları mağduriyeti dile getiren üreticiler, "3 kere ilaçlamamıza rağmen etrafı yiyip bitirdiler. Fındık tarlalarımız perişan oldu. Üstümüze yağmur gibi kurt yağıyor. Kurban Bayramı'ndan sonra bu kurtlar arttı. Fındıklıkta yaprak kalmayacak. Herkes ilaçlasa, ilgilense bağ bahçesiyle bu duruma gelmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

1000
icon
ÇOK BÜYÜK BİR SORUN OLACAK 31 Ağustos 2018 11:39

DAHADA ÇOK ARTACAK, 10 YIL KADAR ÖNCE BAŞLADIĞINDA, ZAMANINDA BUNUN ÖNLEMİNİ ALMADILAR, ŞİMDİ BAŞ ETMEK ÇOK ZOR, BİR KAÇ AYDA BİR ÇIKACAKLAR, ARTIK VATANDAŞ KENDİ ÇÖZÜMÜNÜ ÜRETECEK, SENE BAŞINDA O KADAR İLAÇLAMA YAPILDI AMA NAFİLE. SENEYE DAHA DA ÇOK ARTARAK DEVAM EDECEK. VATANDAŞLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN İSE HİÇ BİR ŞEKİLDE TEMAS ETMEMESİDİR, CİLTTE KIZARIKLIK VE YARA MEYDANA GELİYOR.

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri