VERİM ALINDI! ÜRETİM ARTACAK

Gündem 18 Ekim 2018 10:21
Videoyu Aç   VERİM ALINDI!  ÜRETİM ARTACAK
A
a

Kış sebzeleri arasında ilk akla gelen ürünler arasında yer alan brokolinin üretimi, Düzce'de giderek  artıyor. Bu kapsamda hayata geçirilen proje ile Merkez, Akçakoca, Çilimli, Gölyaka ve Gümüşova ilçelerinde 8 kadın çiftçiye 1000’er m²’lik brokoli bahçeleri tesis edildi. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen "Turaç-77" brokoli çeşidi verim bakımından Düzce'ye uyum sağladı.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan “Yeni Brokoli Çeşidi Yenilikçi Kadınlar İle Yaygınlaşıyor Projesi”nin tarla günü etkinliği Merkez Nasırlı Köyü’nde gerçekleştirildi.

 

Enstitü tarafından geliştirilen brokoli çeşidinin üstün özelliklerinin diğer çiftçilere tanıtılması amacıyla düzenlenen tarla günü etkinliğine Tarım ve Orman İl Müdürü Harun Kabaoğlu, İl Müdür Yardımcısı Necdet Çiçek, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Üretme ve İşletme Bölüm Başkanı Mehmet Şimşek, Sebzecilik Bölüm Başkanı Dr. Oğuz Gündüz İle Dr. Gülay Beşirli, Şube ve İlçe Müdürleri, teknik personeller ile davetliler katıldı.

"Turaç-77" brokoli çeşidi Düzce'ye uyum sağladı

İl Müdürü Harun Kabaoğlu; proje kapsamında Merkez, Akçakoca, Çilimli, Gölyaka ve Gümüşova ilçelerinde önder 8 kadın çiftçiye 1000’er m²’lik brokoli bahçeleri tesis edilerek teknik takiplerinin yapıldığını, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen "Turaç-77" brokoli çeşidinin verim ve yeme kalitesi bakımından Düzce'ye uyum sağladığını söyledi.

İl Müdürü Kabaoğlu, “Proje kapsamında ve tarla gününün düzenlenmesinde emeği geçen başkanlık, enstitü ve il/ilçe müdürlüğümüz personeli meslektaşlarımıza, çiftçilerimize, tüm katılımcılarımıza ve demonstrasyon için tarlasını tahsis eden önder çiftçilerimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.

En iyi yetiştirenlere plaket

Proje uygulama sürecinde demonstrasyon bahçelerinde en iyi yetiştiriciliği yapan kadın çiftçilerimizden birinci Akçakoca İlçesi Uğurlu Köyü’nden Nihal Bilginer’e, ikinci Merkez Nasırlı Köyü’nden Hatice Gürel’e ve üçüncü Merkez Tokuşlar Mahallesi’nden Ayşe Özgüler’e plaketleri ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Tarla günü etkinliği proje yürütücüsü personel tarafından katılımcılara teknik bilgilerin paylaşılması, brokoli yetiştiriciliği lifletlerinin etkinliğe katılan konuklara dağıtılmasının ardından, proje önder çiftçilerinin hazırlamış olduğu ikramlar ile sona erdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri