VALİ DAĞLI BU SÖZLERLE UYARDI

Gündem 7 Mayıs 2018 16:05
Videoyu Aç VALİ DAĞLI BU SÖZLERLE UYARDI
A
a

Düzce’de görevli müftü ve imamların katılımıyla gençlere yönelik din hizmetlerinin ele alındığı eğitim seminerinde konuşan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, “Cami imamımızın hızına yetişemeyen, çalışmayan dernek başkanlarıyla bundan sonra çalışmayacağız. Bunu açık olarak ifade ediyorum.” dedi.

Düzce Üniversitesi’nde dün din görevlilerine yönelik “Gençlik Çalışmalarına Etkili Yaklaşım” konulu seminer düzenlendi. Seminere, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce İl Müftü Vekili Hüseyin Akkaya, il, ilçe ve beldelerde görevli müftü ve imamlar katıldı.

Önümüzde bir okyanus var”
Programda gençlerin eğitimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, “Gençlik çalışmaları gerçekten çok önemli. İlimiz gençlik çalışmalarında çok şükür belli bir seviyeye ulaştı. Ancak önümüzde bir okyanus var. Yaptığımız çalışmalar önemli ancak hep birlikte çok daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Bu çalışmalarda sizlere, bizlere, hepimize çok önemli görevler düşüyor. Toplumun bazı şeyler yapmasıyla üzerimizden bu yük kalkmıyor. Hep birlikte sistemli bir şekilde çalışmamız lazım.” dedi.

Biz eğitim verdikten sonra dinlisi, dinsizi, ırkı, bilmişi, bilmemişi fark etmiyor”
“Geçen yıl bazı çocuklarımızın camiye sokulmadığını gündeme geldi.” diyerek konuşmasını sürdüren Vali Dağlı, “Bu çok yanlış bir şeydir. Biz nelerle uğraşıyoruz. Kaldı ki bizim imamlarımız Allah’a şükür son derece disiplinli, prensipli, ilkeli, olaylara vakıf, memleket meselelerinde duyarlı arkadaşlarımız. İşin başı, sonu her zaman eğitim ve eğitimden başlamak zorundayız. Geçen Kıbrıs’a gitmiş olduk. Kıbrıs’ta konuşurken bakıyorum herkes şikayet ediyor. Gençlikten şikayet ediyor. Belki bizim durumumuzdan biraz daha kötü durumdalar. Biz Düzce’de Roman mahallesinde okula gittiğimiz zaman 3-4 yaşındaki çocuklar bizi dualarla karşılıyor ve hepsi ayrı ayrı hangi süreyi okumak istiyorsa onu bağırıyor. Biz eğitim verdikten sonra dinlisi, dinsizi, ırkı, bilmişi, bilmemişi fark etmiyor. Yeter ki biz çocukluktan itibaren onlara dokunabilelim. Sadece bununla kalmayacağız, gençlerimize de dokunacağız.” diye konuştu.

Bağımlılıkla ilgili daha çok çalışmamız gerekiyor”

Okullardaki durumun iyi olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Vali Dağlı, şöyle devam etti: “Güzel çalışmalarımız var ama yeterli değil. Bağımlılıkla ilgili daha çok çalışmamız gerekiyor. Gençlerimize çok daha fazla dokunmamız gerekiyor. Onların önce ruhuna hitap etmek zorundayız. Onların ruhunu bilmezsek, halinden anlamazsak, evlerinde ne içiyor, ne yiyor diye sosyal yapılarını bilmezsek hiçbir zaman onlara tam dokunmuş olmayız. Siz imamlar olarak biraz daha olaylara vakıf olmaya çalışacaksınız. Sonuçlarını görecek ve hep birlikte yaşayacak projelere ihtiyacımız var. Bunları hep birlikte yapacağız. Ben bu noktada Düzce’deki hocalarıma gerçekten güveniyorum, hepsine kanaat getiriyorum. İmam arkadaşlarımız ilçe koordinatörlüğünü biraz daha yakından tanıyacak. İlçe koordinatörlüklerine gidip gelecekler. İleride bir toplantı daha yapacağız. Burada imamlarımızla dernek başkanlarını bir arada oturtacağız. Beraber oturmak suretiyle kaynaşmalarımızı arttıracağız. Bazı yerlerde sorunlar olduğunu biliyorum. Bu sorunları ortadan kaldıracak olan yine biziz, kendimiziz. Daha önce de söylemiştim. Cami imamımızın hızına yetişemeyen, çalışmayan dernek başkanlarıyla bundan sonra çalışmayacağız. Bunu açık olarak ifade ediyorum. Her zaman maddi manevi ne gerekiyorsa sizin yanınızda olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Tek başına camiye gelmesinler”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay da gençliğin önemine ve yapılması gerekenlere değinerek, “Şu anda bakıyorum müftülüğümüz, sivil toplum kuruluşlarımız, öğrencilerimize Kur’an-ı Kerim öğretmek için bir hafta piknik yaptırıyor, bir hafta sokakta top oynattırıyor, bir hafta yüzme havuzuna götürüyor. Dolayısıyla öğrencileri çekmek için çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Biz gençliğimizde, çocukluğumuzda bunları yaşayamadık. Bir şey olduğunda bizi gülme tutardı ve hocamız ne gülüyorsunuz diye bize sıra dayağından geçirirdi. Yaşlılar bunları bilir. Bunu nereden nereye geldiğimizi göstermek için anlattım. Dolayısıyla bugün derneklerimiz bu konuda çok iyiler. Bizde Düzce Belediyesi olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Hatta şu an da bizim biliyorsunuz Melensu Park projemiz var. Orada 4 tane futbol, basketbol, voleybol sahalarımız var. Sizler yeter ki mahallenizde gençleri toplayın bu sahaları size açalım. Orada her türlü aktiviteyi ücretsiz yapabilirsiniz. Siz yeter ki gençleri camiye çekin. Biliyorsunuz önümüz Ramazan. Ramazan’da gelen bütün cemaate söyleyin. İllaki ya çocuğunu ya torununu alıp gelsin. Tek başına gelmesin camiye.” şeklinde konuştu.

4-6 yaş arası bin 149 öğrenci eğitim alıyor”
Düzce Müftü Vekili Hüseyin Akkaya da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Gençlerimize yönelik gerçekleştirdiği hizmetler ve tertip ettiği konferanslar var. Gençlerimizi başta milli ve manevi değerlerimiz olmak üzere kendi kültürümüzden kopmadan yetişmelerine yardımcı olmalıyız. Gençlerimizi, alkol, kumar, uyuşturucu, zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırmanın yanında günümüzün sanal ortamdaki hile ve tuzaklarından korumak için kendilerine manevi rehberlik yapmalıyız. Bu rehberlik sayesinde ülkemiz gençlerini hayata hazırlamak, derslere karşı ilgi ve alakalarını arttırarak başarılı olmalarını sağlamalıyız. Gençlerimize aile, eğitim ve çevreden kaynaklanan sorunlarının çözümünde yardımcı olmak, devletimize, milletimize ve kendi kültürümüze bağlı olarak yetişmelerini sağlamak için çaba göstermeliyiz. İl ve ilçelerimizdeki 13 öğrenci yurdunda yukarıda saydığımız hizmetler sistematik bir şekilde verilmektedir. Ayrıca ilimizde 117 kadrolu 168 geçici öğretici ile 2 bin 351 öğrenciye hizmet verilmektedir. Cami dersleri adı altında dini görevlilerimiz tarafından açılan kurslarla cemaatimiz eğitilmektedir. Yine ilimizde 4-6 yaş gurubunda bin 149 çocuğumuza dini eğitim verilmektedir.” Düzce İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörü Hasan Çiçek tarafından konuşmaların ardından slayt gösterimi yaparken Antalya İl Gençlik Koordinatöre Mehmet Fatih Tunç da gençlerle verilen eğitimin önemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri