VALİ: VEFANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ!

Gündem 22 Aralık 2017 14:13
Videoyu Aç VALİ: VEFANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ!
A
a

Düzce’nin yetiştirdiği dünya çapında bir bilim insanı olan Prof. Dr. Enver Konukçu için Düzce Üniversitesi’nde “Saygı Günü” düzenledi. Programa katılan Düzce Valisi Zülkif Dağlı konuşmasında hazine niteliğindeki eserlerden oluşan büyük koleksiyonunu Düzce Üniversitesi’ne armağan eden değerli bilim insanı için düzenlenen bu etkinliğin vefanın çok güzel bir örneğini yansıttığını belirtti.

Düzce Üniversitesi; ülkemizin yetiştirdiği önemli bilim insanları arasında yer alan ve yaptığı bilimsel çalışmalarla tarih alanında birçok konuya ışık tutan Prof. Dr. Enver Konukçu için “Saygı Günü” programı düzenledi.Yarım asra dayanan birikimlerinin yer aldığı, hazine niteliğindeki yaklaşık 35 bin kitap, belge ve farklı eserlerden oluşan büyük koleksiyonunu Düzce Üniversitesi’ne armağan eden değerli bilim insanı için düzenlenen “İnsanlığa Değer Katanlar: Prof. Dr. Enver Konukçu’ya Saygı Günü” başlıklı program, Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.Prof. Dr. Enver Konukçu’nun onur konuğu olarak yer aldığı programa; Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, davetli konuklar, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.Program, Prof. Dr. Enver Konukçu için Düzce Üniversitesi tarafından hazırlanan belgesel filmin gösterimi ile başladı. Belgesel filmde, Prof. Dr. Enver Konukçu’nun yaşamı, eğitim hayatı, ülkemiz ve Düzce tarihine yaptığı katkılar etkileyici bir dille aktarıldı. Başarıyla oluşturulan film, katılımcılar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edildi.Belgesel filmin ardından program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Vefanın çok güzel bir örneğini yaşıyoruz”
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Zülkif Dağlı, vefanın çok güzel bir örneğini yaşadıklarını belirterek programı düzenleyen Düzce Üniversitesi’ne teşekkür etti. Düzce Tarihi adlı iki bin sayfalık kitabın Türk Tarih Kurumu tarafından basılacağını söyleyen Vali Dağlı, kitabın basım ve dağıtımında Valilik olarak her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi. Türk Tarih Kurumu ve Düzce Üniversitesi ile birlikte Konuralp Gazi ve Akçakoca Bey sempozyumlarını düzenlemek istediklerinin altını çizen Vali Dağlı, Prof. Dr. Enver Konukçu’nun takdire şayan bir hayatı olduğunu dillendirerek kendisine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Dünya çapında bir bilim adamı
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik, Türk tarih bilimi otoritelerinin bir arada olduğu tarihi bir güne tanıklık ettiklerini ifade etti. Düzce’nin yetiştirdiği Prof. Dr. Enver Konukçu’nun dünya çapında bir bilim adamı olduğunu söyleyen Özçelik, O’nun herkesle dost olan hayırsever bir kişiliğe sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Enver Konukçu’nun bağışladığı kütüphanenin öğrenciler ve Düzce için çok önemli olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik, değerli bilim insanına şükranlarını sundu.

Bilimsel çalışmaları çok değerli”
Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin ilk kez düzenlediği “İnsanlığa Değer Katanlar” programını Prof. Dr. Enver Konukçu adına gerçekleştirdikleri için büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bilinmeyeni söylemenin, cesur olmanın çok zor olduğuna dikkat çeken Rektör Çakar, zamanın koşulları düşünüldüğünde Prof. Dr. Enver Konukçu’nun sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı yaptığı bilimsel çalışmaların çok değerli olduğuna vurgu yaptı. Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ndeki derslik binasına Prof. Dr. Enver Konukçu’nun adını verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, O’nun Düzce tarihi için yapılan çalışmaları kitaplaştırma aşamasına getiren Düzce Valisi Zülkif Dağlı’ya teşekkür etti.

Plaket töreni
Protokol ve açılış konuşmalarının sonrasında programın plaket töreni bölümüne geçildi. Yaptığı akademik çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle ülkemize büyük katkı sağlayan ve Düzce Üniversitesi’ne 35 bin eserden oluşan koleksiyonunu armağan eden Prof. Dr. Enver Konukçu’ya, Düzce Valisi Zülkif Dağlı ve Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından plaket takdim edildi.

Kütüphanem Düzce’ye layık”
Prof. Dr. Enver Konukçu yaptığı konuşmada, kendisi için düzenlenen programdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyük hazinesi olan ve Düzce Üniversitesi’ne bağışladığı kütüphanesinin Düzce’ye layık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Konukçu, Allah’ın kendisine bu kütüphaneyi bağışlamayı nasip ettiğini belirtti. Geçmiş yıllarda vali ve kaymakamlarla iyi diyalogları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Konukçu, sadece Düzce tarihi değil, diğer il ve ilçelere yönelik birçok çalışma yürüttüğüne işaret etti. Türk milli gururunu ve haysiyetini yansıtan eserler oluşturduklarını söyleyen Prof. Dr. Enver Konukçu, bu anlamlı programı düzenleyen Düzce Üniversitesi’ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.Programın son bölümünde ise “Öğrencilerinin Gözünden Prof. Dr. Enver Konukçu” başlıklı panel gerçekleştirildi. Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in yönettiği panelde; Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, Prof. Dr. Esin Dayı, Prof. Dr. Enis Şahin, Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. Mustafa Keskin, Prof. Dr. Neslihan Durak, Prof. Dr. Salim Çöhçe ve Prof. Dr. Serpil Sürmeli değerli bilim insanıyla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı. “İnsanlığa Değer Katanlar: Prof. Dr. Enver Konukçu’ya Saygı Günü” başlıklı program, düzenlenen panelin ardından sona erdi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri