VALİ: KIZ ÇOCUKLARI OKUTULMALI

Gündem 8 Mart 2018 17:00
Videoyu Aç VALİ: KIZ ÇOCUKLARI OKUTULMALI
A
a

Düzce Valisi Zülkif Dağlı ve Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Hilmi Çilingir Huzurevi’nde düzenlenen kahvaltı organizasyonunda kadınlarla bir araya geldi. Vali Dağlı buradaki konuşmasında kadına şiddet olgusuna dikkat çekerek, bunun önlenmesindeki tek çarenin kız çocuklarının okutulması olduğunu vurguladı. Dağlı ayrıca, okuryazarlık seferberliği kapsamında Düzce’de 10 bin vatandaşın tespit edildiğini ve çoğunluğunun kadın olduğu gerçeğinin ortaya çıktığını söyledi. Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise, daha önce Düzce Belediyesi’nde çalışmış engelli bir kadına yeniden belediyede çalışması için iş imkanı sağladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Düzce Valisi Zülkif Dağlı ile eşi Nurgül Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ile eşi Nursel Dağlı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım Kalıcı Konutlar’da bulunan Hilmi Çilingir Huzurevi’nde düzenlenen kahvaltı organizasyonunda şehit eşleri, engelli kadınlar, engelli vatandaşlara hizmet veren öğretmenler, koruyucu aile anneleri, STK temsilcisi kadınlar, huzurevi hizmeti alan yaşlı kadınlar ve huzurevinde çalışan kadın personel ile Düzce İlindeki kadın yöneticileri ile bir araya geldi. Nurgül Dağlı ve Nursel Ay, kahvaltıya katılan kadınlar ile tek tek ilgilenerek onlara karanfil dağıttı.

Çözüm: Kız çocuklarının okutulması!
Düzce Valisi Zülkif Dağlı, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada önemli bir konuya dikkat çekerek şöyle konuştu: “Her ne kadar bu tür günler senede bir gün hatırlanıyor olsa da sonuçta kadınlarımızla iç içeyiz. Dünyanın yarıdan fazlası da kadın onun için hep birlikte güzel bir şekilde yaşamak zorundayız. Özellikle son zamanlarda kadınlara yönelik şiddet son zamanlarda daha fazla yer almaya başladı. Bunlarla ilgili de mutlaka duyarlılığımızı arttırmak ve dünya insanları olarak kendimize çeki düzen verip aynaya bakıp bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Çünkü insanlık iyi yere gitmiyor. Bunun çözümü de kız çocuklarının okutulması. Tabii okumak deyince öğretimin yanında eğitimi de arttırmamız gerekiyor. Eğitim daha geniş bir kavram ve bunu arttırmamız gerekiyor.”

Okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımızın pek çoğu kadın”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “okuryazarlık seferberliği” kapsamında Düzce’de 10 bin okuma-yazma bilmeyen vatandaşın tespit edildiğini belirten Vali Dağlı, “Bununla ilgili de seferberlik başlattık. Belediyemizle çok güzel çalışıyoruz. Basın mensuplarımız da bize son derece destek oluyor. Bu son derece önemli. Okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımıza baktığımızda yine bunların pek çoğunun kadın olduğunu görüyoruz. Biz eğitimlerimizi çok hızlı bir şekilde yapıyoruz. Buna dikkat çekmek istedim.” dedi. Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Konuşmaların ardından tüm protokol ve kadınlar günün anlam ve önemine ilişkin hazırlanan pastayı kesti.

Başkan Ay’dan engelli bir kadına belediyede iş imkanı
Organizasyonun sonunda, daha önce Düzce Belediyesi’nde İŞKUR vasıtasıyla Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışmış engelli Nazlı Emiroğlu’na belediyede yeniden çalışması için iş sözü verdi. Emiroğlu ise, 9 ay boyunca hakkını vererek çalıştığını ve bundan sonra elinden geleni yapacağını söyleyerek, aldığı bu haberle çok mutlu olduğunu dile getirdi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri