UYARI ÜSTÜNE UYARI!

Gündem 5 Temmuz 2017 12:44
Videoyu Aç UYARI ÜSTÜNE UYARI!
A
a

Yurdu etkisi altına alan yüksek sıcaklıkla birlikte ortaya çıkan kuraklık tehlikesi Düzce’nin de kapısına dayandı. Yakıcı güneşin 2 gündür yerini yağışa bıraktığı Düzce'de yağmura rağmen su kaynaklarındaki alarm düzeyi düşmedi. Şehrin içmesuyu ihtiyacını karşılayan Uğur Köyü Deresi’nden yeterince su gelmeyince belediyeden, "İçme suyunu amacı dışında kullananlara ceza verilecek." uyarısı geldi. Ayrıca vatandaşlara bir uyarı da anız yangını tehlikesi için geldi.

Kavurucu sıcaklarla bunalan ve son iki gündür etkili olan yağışlı havayla serinleyen Düzce'nin hafta sonu yine yakıcı güneşe teslim olması bekleniyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklara bağlı olarak yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarıların ardı arkası kesilmiyor. Düzce Belediyesi, hem su tüketimi hem de anız yangınlarına yönelik vatandaşların dikkatli olması yönünde duyuru yaptı.

"İçme suyunu amacı dışında kullanana ceza"
Sıcak yaz günlerinde yaşanan kuraklık nedeniyle içme suyu arzında sorunlar yaşandığını anımsatan belediye, yaşanabilecek su kesintilerine karşı vatandaşları uyardı. İçme suyu arzında ortaya çıkan aksamalar ve zorunlu su kesintilerini engellemek amacıyla bir açıklama yayınlayan Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, şu ifadelere yer verdi: "İlimiz içme suyunu sağlayan Uğur Köyü Deresi’nde kaynak debisindeki kuraklık nedeniyle düşüş meydana geldiğinden Beyköy İçme Suyu Arıtma Tesisimize yeterli su gelmemektedir. Ayrıca yaz aylarında oluşan aşırı su tüketimi sebebiyle zorunlu su kesintilerinin yaşanmaması için vatandaşlarımızın bahçe sulamaları, oto yıkamaları ve benzeri gereksiz su tüketimlerinden kaçınmaları gerekmektedir. İçme suyunu amacı dışında kullananlara ‘Kabahatler Kanunu’ kapsamında idari ceza uygulaması yapılacağından vatandaşlarımızın konu hakkında gereken hassasiyeti göstermeleri rica olunur.”

İtfaiye Müdürü'nden anız uyarısı
Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat ise anız yangınlarına karşı uyarıda bulundu.
Polat, yangınların canlılara zarar verdiği gibi toprağa da olumsuz etkiler bıraktığına dikkat çekti. Vatandaşların otluk ve ormanlık alanlara sigara gibi yanıcı maddeler atmamaları konusunda uyarılarda bulunan Polat, “Yaz mevsiminde özellikle kırsal kesimde yapılan hasadının ardından, anız yangınları tehlikesi oluşmaya başladı. Kanayan bir yara haline gelen yangınlar ekolojik dengeye zarar verdiği gibi toprak kalitesinin de azalmasına neden oluyor. Vatandaşlarımızın bu konularda çok titiz ve dikkatli olmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri