ÜRETİCİ ALIN TERİNİ ALAMADI  

Gündem 27 Haziran 2022 17:58
Videoyu Aç ÜRETİCİ ALIN TERİNİ ALAMADI  
A
a

Artan maliyetler göz önüne alınarak fiyatın bu sezon en az 50 TL olmasını isteyen üreticiler, dört gözle taban fiyat açıklamasını beklerken, sektör temsilcileri bu süreçte sık sık bir araya geliyor. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Giresun'da “istişare” için toplandı. Bilindiği gibi birlik üyesi olan İtalyan Ferrero, ihracatta '2021'in kazananı’ oldu. Geçen sezon fındığını erken pazara indirip 26-27 liraya satan üretici ise alın terinin karşılığını alamadı.  

İşçi yevmiyelerinden tarla bakımına kadar geçen yıl ile kıyaslandığında her kalemde 3-4 katına çıkan maliyetler, fındık üreticilerin, zorlamaya devam ediyor. Hasat mevsiminin yaklaşması ile birlikte taban fiyat açıklamasına kilitlenen fındık emekçileri, fiyatın 50 TL’nin altına düşmemesini istiyor.
Ziraat Odası ile tüm masraflar masaya yatırıldığında fiyatın en az 60 TL olması gerektiğini savunuyor.
Erken satınca kazanan ihracatçı oluyor
Fındık yetiştiricileri için biraz umutlu biraz ise endişeli bekleyiş sürerken, özellikle üretici ürününü erken satınca, kazanan kesim olan son alıcı ihracatçılar, durum değerlendirmesi için bir araya gelmeye devam ediyor. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Giresun'da fındık ihracatçılarına yönelik istişare toplantısı düzenlendi.
KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Osman Sabır, burada yaptığı konuşmada, sektör sorunlarının çözümüne yönelik yaptıkları çalışmalar için birlik üyeleriyle istişare içinde olmanın büyük önem arz ettiğini belirterek, bu çerçevede birlik tarafından yeni dönemde üyeler ile iletişimin artırılması yönünde strateji izleyeceklerini kaydetti.
Sabır, hedef ülkelere yapılan fındık ihracatının arttırılmasının yanı sıra gerek ihracat gerekse fındık üretimi açısından sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik KFMİB tarafından gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Toplantı, birlik üyesi ihracatçıların görüş, öneri ve sorunlarının dinlenmesinin ardından gerçekleştirilen karşılıklı görüş alışverişiyle sona erdi.
2021’in ihracat şampiyonu Ferrero beyandan kaçındı  
Bilindiği gibi Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği bir süre önce 2021 yılında en fazla fındık ihraç eden firmaların listesini açıkladı.
Buna göre; listede Düzce’de de fabrikası bulunan ve fındıkta ‘tekel’ olarak gösterilen İtalyan Ferrero 334 milyon 591 bin dolarla ilk sırada yer aldı. Her iki birliğin kayıtlarına göre Ferrero'nun yaptığı toplam ihracat tutarı 543 milyon 929 bin dolar. Ferrero ihracat tutarını duyurmaktan çekinmezken, her iki listede de kaç ton fındık ihraç ettiğini beyan etmekten ise kaçındı.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri