ÜNSAL KONUŞTU, GERÇEKLER GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Gündem 14 Temmuz 2022 17:45
Videoyu Aç ÜNSAL KONUŞTU, GERÇEKLER GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
A
a

Düzce’nin menfaati söz konusu olduğunda doğruları söylemekten çekinmeyen, baskılara boyun eğmeyen ve usulsüzlüğün olduğu yerde sesini daha gür yükselten Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın dobra dobra açıklamaları Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin’i rahatsız etti. Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve Düzce’de yüzlerce kişiye istihdam sağlayan Gama İplik fabrikasına yönelik uygulanan şahsi yaptırımları tek tek gün yüzüne çıkartan Ünsal’ın belgeli-şahitli konuşmaları karşısında köşeye sıkışan Şahin, kameraların karşısına geçip açıklama yapmak yerine, TSO kanalıyla açıklama göndermeyi tercih etti.

ÜNSAL BİR YATIRIMCININ NASIL MAĞDUR EDİLDİĞİNİ GÜNDEME TAŞIDI
Düzce gündemine ışık tutmakla birlikte kimsenin yüksek sesle dillendiremediklerini cesurca Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü kanalıyla yüz binlere ulaştıran Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Düzce ekonomisini daha iyi noktalara taşımak için çalışması gereken Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın yönetim koltuğunda oturanların kişisel hırslarla yatırımcıları nasıl mağdur etmeye kalktığını gündeme taşıdı.
ÇİRKİN İTHAMLAR, HAKSIZ İŞLEMLER
Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin ve Başkan Yardımcısı Ümit Ülgen’in Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Gama İplik fabrikası sahibini hem çirkin ithamlarla karaladıklarını hem de haksız işlemlere maruz bıraktıklarını tüm ayrıntılarıyla anlatan Ünsal’ın açıklamaları Düzce iş dünyasının 1 numaralı tartışma konusu oldu.
DÜZCE İŞ DÜNYASI RAHATSIZ
Her ay düzenli olarak aidat ödedikleri ve sorunlarına merhem olmasını bekledikleri Düzce TSO’nun yatırımcılara destek olması gerekirken, şahsi öfkelerin devreye sokulmasını anlam veremeyen sanayici ve iş insanlarının sorgulamaları karşısında daha fazla sessiz kalamayan Oda Başkanı Tuncay Şahin, basın toplantısı düzenlemek yerine yazılı açıklama gönderdi.
ÜNSAL 15 TEMMUZ CUMA GÜNÜ HEPSİNE YANIT VERECEK
Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın 15 Temmuz Cuma günü saatler 18:00’i gösterdiğinde tüm maddelerine tek tek yine şahitli ve belgeli olarak yanıt vereceği TSO’dan gelen açıklamanın tam metni şöyle:
İŞTE KAMERALAR KARŞISINDA DEĞİL YAZILI YAPILAN AÇIKLAMA
“Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir firmanın mağdur edildiğine yönelik Odamız ve yöneticilerimiz hakkında yerel bir medya kuruluşunda gündeme getirilen iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Şöyle ki;
1) Gümüşova OSB’de toplam faaliyette olan 40 firmada 3100 kişi çalışmakta olup 800 kişi Gama iplik firmasında istihdam edilmektedir. Gama İplik firmasının talebi üzerine Gümüşova OSB Yönetim Kurulu tarafından 2020 yılında ilave 110. 000 m2 (110 Dönüm) arsa tahsisi yapılmıştır.
2) Gama İplik firması altyapı katılım bedelini zamanında ödemediği ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği, ve bundan dolayı 15.000 m2’lik arsa ön tahsis sözleşmesi Gümüşova OSB yönetimi tarafından uygun görülmemiştir.
3) Bu bağlamda yatırımın devam etmesi firmanın faaliyete geçmesi için OSB Yönetimi mevzuatlar çerçevesinde elinden gelen her imkanı firmaya sağlamış ve parsel tapu devrini gerçekleştirmiştir.
4) Düzce Gümüşova OSB sınırları içerisinde altyapı çalışmaları devam ederken, Gama İplik firması mevzuata aykırı şekilde kaçak istinat duvarı ve güvenlik kulübesi inşa etmiş, ayrıca kantarın kendi parseli dışında kullanıldığı OSB yönetim kurulunca tespit edilmiştir. Akabinde ilgili yazışmalar hızlıca yapılmış, fakat firma işgal ettiği yerlerden çıkmamıştır. Sonuç olarak bu işgalden sebep altyapı çalışmaları maalesef tamamlanamamakta ve yol üzerinde kaza tehlikeleri oluşmaktadır. Yine ilgili işgalden dolayı lojistik, doğalgaz, elektrik ve Telekom gibi hizmetler aksamaktadır.
5) İlgili firmanın kimyasal atıkları maalesef zaman zaman tüm uyarılara rağmen ciddi tehditler oluşturmakta ve Melen havzasına zarar vermektedir. Konu ile ilgili OSB yönetimi çevre konusunda hassas davranmış fakat firma yapılan resmi yazışmaların hiçbirini dikkate almamıştır. Yapılan deşarj (döküm) Melen üzerindeki rafting turizmini olumsuz etkilemiş ve günlerce sporcuların rafting yapması mümkün olamamış, rezervasyon iptallerine sebep olmuştur. Melen Çayı aynı zamanda İSKİ havzası konumunda İstanbul’a içme suyu sağladığı ve dökülen atıklardan dolayı Melen çayı kirletilmiştir. Bu durum Düzce Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nce ve İSKİ raporları ile tespit edilmiştir.
6) Uzel Makine A.Ş’ye arsa tahsisi yapıldığı iddiası da doğru değildir. Söz konusu araziler Organize Sanayi Bölgesi sınırlarında yer almamakla birlikte Firma kendi imkanları ile arsaları temin edip yatırımına başlamış ancak firma kurucusu Ahmet Uzel in vefatı sonucu yatırım tamamlanamamış ve aile içi sorunlar nedeni ile şirketler darboğaza girmiştir.
Odamız yönetimi göreve gelmeden önce Gümüşova OSB’deki işletme sayısı 29 iken, bugün için faal durumdaki işletme sayısı 40’a, proje aşamasında ise 73’e yükselmiştir. Altyapı yatırımı da tamamlanmak üzeredir. Ayrıca geçmiş dönemde 250 dönüm arazi kamulaştırılırken, bugün için yatırımcılara yönelik 1150 dönümün kamulaştırılması tamamlanmıştır.
Gerek Gümüşova OSB yönetimi, gerekse Düzce TSO yönetimi tarafından yasal mevzuat kapsamında yatırımcılara her türlü destek ve kolaylık sağlanmaktadır.
Odamızın itibarını zedelemeye ve özveriyle görev yapan yöneticilerimizi karalamaya yönelik gerçeğe aykırı söylemlerde bulunan firma yetkilileri ve yayın yapanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri