TUZAKLAR ALARM VERDİ!

Gündem 28 Temmuz 2017 09:38
Videoyu Aç TUZAKLAR ALARM VERDİ!
A
a

Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele konusunda pilot ilçe seçilen Gümüşova’da ışık tuzakları aracılığı ile yürütülen biyolojik mücadele kapsamında faydalı böcek salımı yapıldı.

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Gümüşova İlçe Ziraat Odası tarafından fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Amerikan beyaz kelebeği sorunuyla mücadele devam ediyor.

Doğaya verdiği etkiyi ortadan kaldırması için zararlının yakalanması amacıyla üretilen ışık tuzakları yardımıyla yürütülen mücadelenin biyolojik uygulaması, Gümüşova’ya bağlı Elmacık Köyündeki fındık bahçesinde yapıldı.

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, ışık tuzaklarının Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısıyla mücadele zamanına dair elde edilen sonuçları aktardı.

Toplam 100 adet ışık tuzakları yaptırdık. Hemen hemen her köye dağıttık. Kelebekler gece aktif olduğu için mücadele zamanını doğru belirlemek için ilk çıkış zamanını belirliyoruz. 1.döl döneminde etkili sonuçlar aldık. Her yıl Mayısın üçüncü haftasında kelebekler görülürken, ışık tuzağı sayesinde iklim koşullarının etkisiyle birlikte 22 Mayıs tarihinde ilk kelebeği yakaladık.Tüm köy ve ilçelerimizi tarım ilçe müdürlükleri ve ziraat odaları işbirliğinde bu bilgiyi paylaştık. Doğru zamanda ilk döl zamanında başarılı mücadeleyi gerçekleştirdik. Temmuz ayının üçüncü haftasında zararlının 2.döl zamanıdır. Işık tuzaklarında ikinci döl çıkışlarını takip etmekteyiz. Doğru zamanda doğru uygulama ile başarılı mücadele yapmış olacağız.”

Işık tuzaklarını mücadele zamanına karar vermek için kullandıklarını belirten Öztemiz, Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı uyguladıkları biyolojik mücadele kapsamında faydalı böcek salımı yaptıkları dile getirdi.

Zararlının yumurtalarını parazitleyecek faydalı böceklerin salım işlemini anlatan Öztemiz, amaçlarının kimyasal mücadele sayısını azaltmak olduğunu vurguladı.

Gümüşova İlçe Ziraat Odası Mafil Tavlı da biyolojik mücadele sürecinde yaptıklarını ve yapamadıklarını sıralayarak yüzde 60 ile 70 oranında başarılı olduklarının altını çizdi. Düzce’nin kanser vakalarında 6.sırada geldiğini bildiren Tavlı, kimyasal mücadelenin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararların azaltılmasına ilişkin alınan tedbirleri paylaştı.

Açıklamaların ardından fındık ağaçlarına faydalı böcek salımı yapıldı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri