TÜRKİYE’DE EŞİ BENZERİ YOK

Gündem 6 Ağustos 2022 17:03
Videoyu Aç TÜRKİYE’DE EŞİ BENZERİ YOK
A
a

Konuralp’teki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında Roma dönemine ait olduğu düşünülen mermer blok ve mimari figürler bulundu. Alandan çıkarılan Artemis ile Akteon’un mitolojik hikâyesinin resmedildiği mermer bloğun Türkiye’de eşi ve benzerinin bulunmadığı düşünülüyor.  

Belediyeden yapılan açıklamada, Konuralp Bölgesi'nde bulunan antik kentte Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle Düzce Belediyesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarında yeni bulguların açığa çıkarıldığı ifade edildi.
Antik Tiyatro’nun orkestra olarak adlandırılan orta bölümünde önleyici koruma çalışmalarının ardından gerçekleştirilen kazı çalışmalarında sahne binasına ait olduğu düşünülen çok sayıda blok tespit edildiği bildirilen açıklamada şöyle devam etti:
Akteon figürü dikkat çekecek
“Floral ve mitolojik öğelerle bezeli bloklardan en çok dikkat çeken ise üzerinde mitolojide Tanrıça Artemis'i kızdırarak kendi köpekleri ile öldürülen avcı Akteon  (Actaeon) oldu. Üç köpek ile tanınmaz hale getirilen Akteon, bitkisel bezemelerle süslenmiş bloğun en üstünde yer alıyor. Dikkat çeken diğer buluntular ise daha önce de aynı alanda benzerleri tespit edilmiş tragedya, komedya, drama maskları bulunan sahne binasına ait üst yapı blokları ve floral bezemelerin işlendiği kaset blokları oldu.
Tarihseverler eserleri görebilecek
Orkestra bölümünden çıkan blok ve bezemeler, arkeologlar tarafından temizlenmeye başladı. Düzce Belediyesi'nin alandaki taş parkına kaldırılan eserler, restorasyon sürecine kadar ziyaretçilerin görebileceği alanda sergilenecek.
Artemis: Zeus ile Leto’nun kızı olarak da bilinir. Apollon’un ikiz kız kardeşi, vahşi doğa, avcılık, okçuluk ve ay tanrıçası. Ares'in dostu ve en büyük Yunan tanrıçalarından biridir.
Akteon: Thebialı bir avcıdır. Çoban Aristaios ile Autonoe'nin oğludur. Çok yaman bir avcı olduktan sonra gurura kapılıp kendini Artemis'ten daha üstün görür. Bir gün tanrıçayı derede yıkanırken çıplak görür. Artemis bu kadar saygısızlığı kabullenemeyerek Akteon'u geyiğe çevirir ve Akteon'un elli köpeğini üstüne salar. Köpekler efendilerini parçaladıklarını anlamadıkları için uluyarak Akteon'u ararlar. Böylece Kheiro'un mağarasına kadar gelirler. Kheiron da köpekleri sakinleştirebilmek için Akteon'un bir heykelini yapar.”
 "Türkiye`nin en hızlı devam eden kazı sahası"
Açıklamada görüşlerine yer verilen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kazıların 12 aya çıkmasında büyük gayret gösterdiklerini, iş makinesi, ekipman ve işçi desteğiyle bölgede kazı ve kaldırma çalışması yapıldığını belirtti. Özlü, ‘Türkiye’nin en hızlı devam eden kazı sahası Konuralp Antik Tiyatro alanıdır. Bu kazıları biz çok önemsiyoruz çünkü bölgenin tarihi var burada. Milattan önce 3. yüzyıldan itibaren başlayan bir tarih gün yüzüne çıkıyor’ ifadelerinde bulundu.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri