TURİZMDE SEVİYE ATLATACAK: HAFTADA 10 BİN ZİYARETÇİ

Gündem 21 Nisan 2022 11:04
Videoyu Aç TURİZMDE SEVİYE ATLATACAK: HAFTADA 10 BİN ZİYARETÇİ
A
a

Konuralp’te bulunan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde 12 aya yayılan çalışmalarda kazdıkça tarih fışkırıyor. Antik tiyatronun orta ve doğu kanadı üzerinde çalışmalar devam ederken tarihi kalıntılara giden güzergahta restorasyon çalışmalarının ardından "kültür sokağı" oluşturulacak.

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak anılan Düzce'deki "Prusias ad Hypium Antik Kenti"nde tiyatronun orta ve doğu kanadı üzerindeki kazı çalışmaları devam ediyor. Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen antik kentteki kazılar, Konuralp Müze Müdürlüğü Başkanlığı ve Düzce Belediyesi’nin desteğiyle yıl boyunca sürdürülüyor.
"Kültür sokağı" oluşturulacak
Tarihi milattan önce 3. yüzyıla dayanan, antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların da yer aldığı bölgede, yeni yapılar üzerinde çalışılıyor. Konuralp bölgesinde, tarihi kalıntılara giden güzergahta restorasyon çalışmalarının ardından "kültür sokağı" oluşturulacak. Gün yüzüne çıkan ihtişamlı tiyatro bölümü ve kültür sokağı projelerinin doğa turizminde güzellikleriyle turistik potansiyeline farklı bir alandan katkı sağlaması bekleniyor.
"Tüm hızıyla kazılarımız devam ediyor"
Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce'nin en eski tarihi bölgesi olan Konuralp'i çok önemsediklerini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından antik tiyatronun kazılarının 12 aya çıkarılmış olmasının bu alanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirten Özlü, "Burada 80 işçi ve 10 arkeolog ile yılın 12 ayı kazı yapmaya çalışıyoruz. Bu sene kış mevsimi biraz daha sert geçti, kar ve yağmurun çok olduğu dönemlerde ara vermek zorunda kaldık ama şu an tüm hızıyla kazılarımız devam ediyor, yeni alanlar gün yüzüne çıkıyor." dedi.
“Hedefimiz haftada 10 bin kişinin gelmesi”
Antik tiyatronun kazıldıkça büyüklüğünün ve korunaklı kalışının gözler önüne serildiğini aktaran Özlü, şöyle devam etti:
"Milattan önce 1390 yılına kadar giden bu bölgeyi Düzce'nin tarihi ve geçmişi bakımından çok önemsiyoruz. Sadece kazılar yapmakla kalmıyoruz burada bir kültür sokağı inşa ediyoruz. Projesi ve ihalesi yapıldı inşaatına başlıyoruz. Konuralp ve antik tiyatronun olduğu bölge merkez olmakla birlikte burada bir destinasyon merkezi oluşturacağız. Turizm açısından burası Düzce'nin merkezi bir yeri olacak. Turizm Haftası nedeniyle burada birkaç etkinliğimiz olacak. Bu bölgeyi hem tanıtacağız hem de Düzce dışından insanların gelip bölgemizi görmesini istiyoruz. Hedefimiz haftada 10 bin kişinin Düzce dışından gelerek tarihi bölgeleri görmesidir."
"Kazılar tiyatronun orta bölümünde devam ediyor"
Kazı sorumlularından sanat tarihçisi Semih Seçkin ise Prusias ad Hypium Antik Tiyatrosu’nda kazı çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek, "Hava koşulları müsaade ettiği sürece alandaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anki çalışmamız da tiyatronun orta kanadında bulunan orta kaveya (seyircilerin oturduğu basamaklar) ve doğu kanadında gerçekleştiriyoruz. Bu yıl orta kaveya ve doğu tonozunu ortaya çıkartmayı düşünüyoruz." diye konuştu.
AA

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri