TRAFİKTE YENİ DÖNEM RESMEN BAŞLADI

Gündem 6 Şubat 2019 16:16
Videoyu Aç TRAFİKTE YENİ DÖNEM RESMEN BAŞLADI
A
a

Devlet, yaya öncelikli trafik için eylem yaptı. İçişleri Bakanlığı’nın “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyası 81 ilde eş zamanlı olarak dün resmen başlatıldı. Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan kampanya kapsamında devlet eylemi Düzce ve ilçelerinde de gerçekleştirildi. Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, trafik ekipleri ve öğrenciler, Kuyumcuzade Bulvarı üzerindeki yaya geçidinde trafiği durdurup 'Öncelik yayanın' dedi.

2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak kararlaştırılmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde eylemler dün yapıldı. “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı ile startı verilen eylemlerle birlikte artık trafikte yayalara öncelik verilmesi uygulaması artık zorunlu kılınmaya başlandı.
Bu kapsamda Kuyumcuzade Bulvarı üzerinde bulunan Uzunmustafa Ortaokulu önünde eylem yapıldı. Her yıl bin 700 yayanın hayatını kaybettiği trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla devletin talimat verdiği eyleme, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürü İsmail Ceran, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Öğrenciler önce jandarma yeleklerini giydi ardından ellerine “Dur” yazılı levhaları aldı. Jandarma ekiplerinin eşliğinde, öğrenciler, Vali Dağlı ve diğer protokol üyeleri yaya geçidinin üzerinde araç trafiğini durdurdu.
Öncelikli ve güvenli yaya trafiğine dikkat çekilen eylemin ardından Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı bir açıklamada bulundu. Vali Dağlı açıklamasında şunları kaydetti:
“414 personelimiz ve 143 noktamızda uygulamamızı başlattık”
“Ülkemizin tamamında 81 ilimizde yaya öncelikle trafik uygulaması başlıyor. Biz de ilimizde 7 ilçemizle birlikte ilimizin tamamında 414 personelimiz ve 143 noktamızda uygulamamızı şu saat itibariyle başlattık.
“Çocuklarımızın güvenliği için vatandaşlarımızın güvenliği için trafik uygulamasına uyalım”
Vatandaşlarımızdan beklentimiz daha duyarlı olmaları hassas olmaları ve yayalara öncelik vermeleri ve tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de bunu biz önemli bir şekilde uygulamaya başlıyoruz. Duyarlılığı oluşturacağız. Vatandaşlarımızdan isteğimiz şudur, mutlaka bu projeye uysunlar. Çünkü biz hem sürücüyüz, aynı zamanda hepimizin birer yayayız da. Bu manada çocuklarımızın güvenliği için vatandaşlarımızın güvenliği için trafik uygulamasına uyalım. Tüm vatandaşlarımızdan beklentimiz, çağrımız budur.”
Okul önleri ve yaya geçitlerinde sürücüler bilgilendiriliyor
Dün saat 12.00 itibariyle 414 trafik personeli ile 143 noktada başlanan uygulamada özellikle okul önleri ve yaya geçitlerinde sürücüler durdurularak bilgi verildi. “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı ile hayata geçirilen uygulama kapsamında sürücüler, okul önleri ve yaya geçitlerinde yavaşlamaları noktasında uyarıldı. Ayrıca dağıtılan broşürler ve çevreye asılan afişlerle sürücülerin bilinçlenmesi ve uygulama hakkında bilgi sahibi olması sağlanıyor.
Tüm cep telefonlarına bilgilendirme mesajı gitti!
Öte yandan tüm GSM operatörlerinden tüm cep telefonlarına İçişleri Bakanlığı adıyla, “Artık Trafik geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkı vermelidirler. Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” şeklinde bilgilendirme mesajları gönderildi.
Akçakoca’da da “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”
İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla hayata geçirilen ve 81 ilde eş zamanlı olarak “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla yapılan eylemler Akçakoca’da da uygulandı.
İlçenin 5 farklı noktasın da yapılan uygulamada, yaya ve sürücülere polis ekipleri tarafından bilgilendirme broşürü dağıtıldı.
Konuyla ilgili Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığımızca 2019 yılı trafikte yaya önceliği trafik yılı olarak kabul edildi. Bu anlamda bugün (dün) tüm Türkiye’de vali ve kaymakamlığımız önderliğinde STK ve belediyeler ile şehrin işlet yerlerinde ve okul geçitlerinde olmak üzere emniyet ve jandarma trafik ekiplerimizce ortaklaşa uygulama yapıldı. Vatandaşlarımızın da bu uygulamaya deste vereceğini umut ediyorum.” dedi
Akçakoca Trafik Komiser Yardımcısı Ekrem Özen ise, “Yaya geçitlerine yaklaşırken sürücülerin yavaşça ilerlemesi gerekir. Yaya yoksa hızlarını azaltıp geçmeleri gerekir. Bugün (dün) itibariyle Akçakoca’nın 5 farklı yerde uygulamamız devam etmektedir. Öğrencilerimize de bu konu hakkında gerekli eğitimleri vermeye de başlayacağız.“ ifadesini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri