TEŞHİS İMKANI SAĞLIYOR

Gündem 25 Ocak 2019 11:21
Videoyu Aç TEŞHİS İMKANI SAĞLIYOR
A
a

Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Bilgisayarlı Dermatoskopi Cihazı, deri kanserinde erken tanı imkanı sağlıyor. Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde hastaların hizmetine sunulan son teknoloji “Bilgisayarlı Dermatoskopi” cihazı, deri kanserleri ve nevüslerde (ben) daha erken ve etkili tanı sağlıyor.

“Benlerde oluşan şüpheli değişiklikleri erken dönemde teşhis edebiliyoruz’’
İzlenmesi gereken nevüslerin de takip edilebildiği Bilgisayarlı Dermatoskopi cihazı hakkında önemli bilgiler veren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emin Özlü, “Bilgisayarlı Dermatoskopi yöntemiyle kişinin tüm vücudunu bölgelere ayırıp her bölgenin çok sayıda fotoğrafını çekiyoruz. Daha sonra işaretlenmiş olan benlerin, makroskopik ve mikroskobik görüntülerini kaydediyoruz. Böylece hastanın sonraki kontrolünde elde edilecek görüntüyle benleri karşılaştırma şansı sağlıyoruz. Bu yöntemle hastaların vücudundaki benlerin haritasını çıkarıyoruz ve benlerde oluşan şüpheli değişiklikleri erken dönemde teşhis edebiliyoruz.” şeklinde konuştu.
Bilgisayarlı Dermatoskopi yöntemiyle deri kanserlerine erken dönemde tanı konularak tedavisinin mümkün olduğunu dile getiren Doç. Dr. Emin Özlü, benlerdeki değişiklikleri, hastanın her gelişinde tekrar değerlendirdiklerinin ve bunun sonucunda da iyi huylu, tehlikesiz benlere uygulanacak gereksiz cerrahi işlemlerin önüne geçtiklerinin altını çizdi.
 “Ben takibinde ve deri kanserlerinin tanısında ulaşılan son noktadır”
Düzce Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Polikliniği’ne ben kontrolü şikayetiyle başvuran hastalarda muayene sonrası uygun bulunması halinde bu işlemin yapılabileceğini belirten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Özlü, “Son yıllarda deri kanseri sıklığı giderek artmaktadır ve bununla beraber deri kanserlerinin erken tanısına yönelik yeni tanı yöntemleri geliştirilmiştir. Bilgisayarlı Dermatoskopi cihazı ile vücut haritasının çıkarılması, ben takibinde ve deri kanserlerinin tanısında ulaşılan son noktadır. Biz bu cihaz ile erken dönemde deri kanseri tanısını koyabileceğiz ve daha etkili ben takibi yapabileceğiz.” dedi.
“Bölgenin en modern Dermatoskopi Ünitesi”
Bölgede bu şekilde donanımlı bir cihazın bulunmasının çok önemli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Emin Özlü açıklamasını “Ben şikayeti olan, benlerinin incelenmesini ve takip edilmesini isteyen hastalarımız, gönül rahatlığı ile ünitemize başvurabilir.” şeklinde tamamladı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri