TEPKİLER DİNMEK BİLMİYOR

İlçe Haber 1 Ağustos 2021 12:39
Videoyu Aç TEPKİLER DİNMEK BİLMİYOR
A
a

Kurban bayramı öncesinde 112 çalışanını işten çıkaran Ümran Boru Fabrikası’na tepkiler dinmiyor. Akçakoca ilçesine bağlı Ayazlı Mahallesi’nde faaliyet gösteren fabrikanın önüne aileleriyle birlikte gelen işçiler protesto eylemi gerçekleştirdi. İşçiler kendilerini işsiz bırakan fabrika yönetimi kadar sendikalara da tepki gösterdi.

Bayram öncesi 112 işçisini iş akitlerini fesheden Akçakoca’da faaliyet gösteren Ümran Boru isimli fabrikaya tepkiler dinmiyor. Bayram öncesinde işten çıkartılan 112 işçi aileleriyle birlikte toplanarak geldikleri fabrika önünde alkışlı sloganlı bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Bir müddet sloganlar ve alkışlar eşliğinde yürüyen topluluk fabrikanın ana kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı işten çıkartılanlar adına Aydın Ünver okudu. İşçiler kendilerini işsiz bırakan fabrika yönetimi kadar sendikalara da tepki gösterdi. Basın açıklamasının okunmasının ardından katılımcılar bir süre daha alkış ve ıslıklarla işten atılmayı protesto ettikten sonra sessizce dağıldı.
Bizi kendi başımıza bırakmak istediler
 Ünver açıklamasında, “Bu insanların sahip oldukları kıdem yıllarına, mavi yaka veya beyaz yaka olmalarına bakılmaksızın, Kurban Bayramı öncesinde özellikle tatil zamanına denk getirerek, biz, işten çıkarılan insanlar sessiz bir şekilde kendi başına bırakılmak istenmiştir. İşten çıkarılan işçilerin içinde 30 yıldır emek veren de var, 4 yıldır emek veren de var, 50 yaşında olan da var 40 yaşında olan da var. Şimdi kara kara düşünmekteyiz. Hangi özel sektör firması 50 ve 40 yaş grubuna kapsını açar ve iş verir diye.” dedi.
İşçilerin zor durumunu anlatan Ünver şöyle devam etti:
 “Bu insanların pandemi şartlarını da göz önüne alarak düşündüğümüzde ciddi miktarda kredi ödemeleri bulunmaktadır. Her ailenin ilkokul, lise, üniversite de okuyan ve bu maaşa geleceklerini bağlayan en az 2-3 çocuğu var. Ayrıca ülkenin sahip olduğu özellikle bizim gibi yoksul ve işçi kesimi olarak tanımlanan insanların çok fazla hissettiği zorlu ekonomik şartlar altında; market, kasap, manav, giyim, elektrik, su, ve doğalgaz vs. faturalar gibi sadece temel ihtiyaçlara dayanan bu giderlerin bizleri zorladığı bu dönemde, açık bir şekilde şirket tarafından gidin ne haliniz varsa görün prensibiyle davranması bizleri derinden üzmüştür. Bu duruma sadece bizler değil, Akçakoca esnafı, siyasi partiler de aynı bizim gibi fabrika müdürlüğüne tepkililer. Bu duruma nasıl gelindi? Fabrika müdürünün plansızlığı, iş bilmezliği ve beceriksizliği sayesinde gelindi. Mevcut Fabrika Müdürü Fırat Tancan iş verenlerin her dediğini kendi iradesi yokmuşçasına uyguladı ve tek amacı kendi koltuğunu kurtarmaktı. Fabrikada bulunan Türk Metal Sendikası’nın iş veren ve yöneticileriyle tokalaştıklarını gördük.”
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri