TEHLİKELİ GİDİŞAT!

Gündem 19 Haziran 2017 11:54
Videoyu Aç TEHLİKELİ GİDİŞAT!
A
a

Düzce'de giderek artan konut stoğu ile birlikte "hızlı kentleşme" sorunu sorgulamaya açıldı. Köklü bir sivil toplum kuruluşu olan TESK'ten yapılan açıklamaya göre; hızlı kentleşme ile yok edilen verimli tarım arazilerinin yerini artık konutlar alıyor.

Düzce'de yeni imara açılan alanlarla günden güne artan yapılaşmanın hızlanmasının kentin sağlıklı gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği gündeme geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, metropolleşmenin tarım alanlarını kısıtladığını savundu.

"Meraların yerini artık hep konutlar aldı"
Hızlı kentleşmenin tabiatın dengesini bozduğunu belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, 'Hızlı kentleşme tarım arazileriyle beraber küçük aile besiciliğini de hızla yok ediyor. Tarım arazisi meraların yerini artık hep konutlar aldı. Tarımda kendi kendine yetebilen bir ülke olmamıza rağmen metropolleşme vatandaşın tarım ve hayvancılık yaptığı alanları kısıtlıyor. Bu durum tabiatın da dengesini bozuyor, köy hayatını bitiriyor.' şeklinde konuştu.

"Büyük şirketler yerine aile besiciliği desteklenmeli"
Palandöken büyük şirketler yerine aile besiciliğinin desteklenmesi gerektiğini hatırlatarak, 'Tarımda eskisi gibi kendi kendimize yetebilmek için öncelikle aile besiciliğine önem vermeliyiz. Büyük şirketlerin zamanla tekelleşmesi sorunu, küçük aile besiciliğini destekleyerek çözülür." dedi ve şöyle devam etti:"Kentleşmeden ve tarım arazilerinin azalmasından en çok çiftçi aileler etkileniyor. Bu aileler özel olarak desteklenmelidir. Besicilikle uğraşan ailelerin azalması, yeni çiftçi aileleri oluşturularak arttırılmalıdır. Çiftçi ailelere destek sağlanırsa ve verilen önem ciddi boyutlara ulaşırsa et konusunda da böyle sorunlarla karşılaşmayız. Et fiyatlarındaki artışın da önüne geçilmiş olur.'

'Planlı tarım politikası ile sorun çözülür'
Gıda fiyatların artışındaki nedenlerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten Palandöken, 'Fiyatlar üretimin yeterli olmasına karşın spekülatörler tarafından yükseltiliyorsa geçici süreli ithalat çözüm olabilir. Ancak kalıcı çözüm için üretimin arttırılması ve çiftçinin maliyetlerinin düşürülmesi şart. Bunun için de planlı bir tarım politikası geliştirilmelidir.' dedi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri