TAVUK DA ARTIK CEP YAKIYOR!

Gündem 26 Eylül 2018 17:11
Videoyu Aç  TAVUK DA ARTIK CEP YAKIYOR!
A
a

Kırmızı ette yaşanan şarbon korkusu vatandaşın beyaz ete yönelmesine neden oldu. Ancak 9 ayda yüzde 200'ün üzerinde zam yapılan beyaz etin, kırmızı et fiyatlarıyla yarışır hale gelmesi üzerine haber ekibimiz hem sektörün hem de vatandaşın nabzını tuttu. Daha önce kilo kilo aldıkları tavuğu şimdi tadımlık tüketir olduklarını belirten Düzceli vatandaşlar, bu cep yakan gidişata 'dur' denilmesi için yetkilileri göreve çağırdı.

Kırmızı ette şarbon paniği vatandaşları tavuğa yönlendirirken, en ucuz protein kaynağı tavuğun fiyatının son aylarda gün güne artması tepkileri de beraberinde getirdi. Daha önce kilogramı 20 TL’den satılan tavukgöğsü şimdi 30 liradan satılıyor. Organik tavuğun göğsü ise 90 liradan alıcı buluyor. Bu durumu hem esnafa hem de halka sorduk.

Yaklaşık yüzde 30 civarında yükselme oldu”
Tavuk eti satışı yapan esnaf Okan Acar, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Et ve tavuk fiyatlarının yükselmesini sadece dolara bağlayamayız. Uzun yıllar olması gereken fiyatlara hiçbir zaman çıkamadı tavuk fiyatları. Yeri geldi bir domatesin, bir patatesin fiyatlarında kaldı. Şuan geldiğimiz noktada dolara endeksli yükselme oldu ama sadece tavuk değil bütün ambalaj ürünleri yükseldi. Yani ham maddelerinin hepsi yurt dışından geliyor. Yurt dışından dolarla geldiği için buna etkili oldu. Yaklaşık yüzde 30 civarında yükselme oldu.”

3 çocuk babasıyım ve asgari ücretle çalışıyorum nasıl alayım?”
Tavuk fiyatlarına isyan eden bir vatandaş ise şu ifadeleri kullandı: “Bu zamlara karşılık bizim esnaflarımız da biraz sıkıntı var. Biz kendi yerli ürettiğimiz malı bile zamlı satıyoruz. Çünkü niye? Halkımız alışmış zam üstüne zam yüklemeye. Tavuğu kendimiz üretiyoruz ama dolar bazında satış yapıyoruz. 3 çocuk babasıyım ve asgari ücretle çalışıyorum nasıl alayım?”

Dolar daha da yükselirse tarlalar boş kalacak gibi”
Görüşlerini dile getiren Elim Demirkol ve Hayrullah Çelik ise sırasıyla şu ifadeleri kullandı:“Şuan zamları dolara bağlamak mümkün değil. Bu piyasanın kendi içlerinde yaptıkları bir şey. Fırsatçı olanlar fırsatı değerlendiriyor başka bir açıklama yok. Şuan ne tavuk ne de et alıyoruz. Aşırı fiyattan dolayı tepki olsun diye eve sokmuyoruz. Elimize ne düşerse, balıksa balık alırız.""Ben şuan köyde duruyorum, tavuk almıyorum. Kendi ihtiyacımı kendim yapıyorum. Çiftçiyim ben aynı zamanda. 64 liradan aldık ektik ürünü. Bir dahaki sene nasıl ekeceğiz onu düşüyoruz. Dolar daha da yükselirse tarlalar boş kalacak gibi.”

Eskiden 3 kilo tavuk alıyorsak şimdi tadımlık alıyoruz”
Devletin yanlış politika izlediğini savunan Hilmi Ayvaz ise şunları söyledi: “Tavuğun zamlanmasının sebebi devletin yanlış politikaları. Tavukların yediği bütün ürünlere zam gelince üretici de zam yapmak zorunda kaldı. Çiftçinin mısırına zam gelmediği gibi ithal ediliyor. Sonra devlet diyor ki ‘Yapmazsanız dışarıdan ithal getiririz.’ Buradaki çiftçiyi de öldürüyor. Biraz size komik gelecek ama ben eti kurbandan kurbana görüyorum, oda vatandaş getirirse. Eskiden 3 kilo tavuk alıyorsak şimdi anca 1 kilo alabiliyoruz, tadımlık.”

Bugün duracak, yarın duracak, bekliyoruz”
Necati Yıldırım da sıkıntıda olduklarını söyleyerek şunları kaydetti: “Bu konuda bir başıboşluk var. Vatandaşın içi yanıyor. Denetimsizlikten dolayı biraz da kızmıyor değilim. Herkes aman bana ne, öteki diyor ki ben mi kurtaracağım. Tabii ki artış olabilir ama bu kadar olmamalı. 8 TL’lik şey 16 TL olmuş, 16 olmuş 30 TL. 20 TL gibi büyük bir zam gelmiş. Bu işin sonu nereye gidecek yetkililere sesleniyorum. Bunu şahıs olarak düşünmemek lazım. Belki ben alabiliyorum ama alamayan bir sürü insan var. Bu işin sonu nereye kadar gidecek çok merak ediyorum. Bugün duracak, yarın duracak, bekliyoruz.”Hakan Altındağ ise yaptığı açıklamada “Bir tüketici olarak zor durumdayız. Alım gücümüz ve maaşlarımız olduğu yerde sayıyor ama bütün ürünlere gelen zamlar bizi zorluyor.” şeklinde konuştu.

"2 günde bir zam gelmeye başladı"
Tavuk eti satışı yapan diğer bazı esnaflar ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu konudan aşırı derecede mağdur durumdayız. Firmalar tavuğa gelen zammı istedikleri gibi yansıtabiliyorlar ama biz direkt insanlarla muhatap olduğumuz için her zammı yansıtamıyoruz. Bu da bizi zor durumda bırakıyor. 2 hafta içinde neredeyse tavuğa 5- 5 buçuk TL zam geldi. Ama bunu bizim yansıtmamız mümkün değil. 2 günde bir zam gelmeye başladı tavuğa.

"Satışlarımız düştü"
Satıcıyı bu durum olumsuz etkiliyor. Satışlarımız düştü. Bu mevsimde tavuğun dip yapması lazım fiyat olarak düşmesi gerekir. Çünkü kurbandan çıktı, balık çıktı. Doların yükselmesini fırsat bilip daha da yükselttiler aslında en düşük olması gereken zaman. Artışlar bu şekilde devam ederse vatandaş alacak ürün bulamayacak. Bütçesi yetmeyecek. 1-2 ay öncesinde satışlar en az yüzde 60 fark etti.”

Şuan koltukta oturmayla anlayacağını düşünmüyorum"
Dönerci olan Barış İnanç kendilerinin de etkilediğini ifade ederek, “Bu zamlar bizi çok etkiledi. Çünkü 1 ay öncesine kadar tavuğun kilosunu 8 TL+ KDV alırken şuanda 17+ KDV alıyoruz. 1 ay öncesine kadar vatandaşa evine 4 döner, 4 ayran aldıktan sonra 20 TL ödüyordu şuanda 38 TL ödüyor. Ticaret bitti zaten. Böyle devam ederse yılbaşını bulmadan herkes kepenk kapatacak. Bakanımız Albayrak, ekonomimizi çok güçlü olarak yorumluyor. Gelsin bir gün esnafın yanında kendisi çalışsın. O zaman anlayacağını düşünüyorum. Şuan koltukta oturmayla anlayacağını düşünmüyorum.” dedi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri