TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ’NİN İLKİ HAZIRLANIYOR

Gündem 30 Nisan 2019 13:58
Videoyu Aç TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ’NİN İLKİ HAZIRLANIYOR
A
a

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında İlkokullardan başlayarak tüm öğretim kademelerinde çocukların sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin uygulama düzeyinde kazandırılması için Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) kurulması hedefleniyor. İlimizdeki beceri tasarım atölyelerinin ilki TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda kurulacak. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, okulu gezerek çalışmaları yerinde inceledi.

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında tüm yurtta ve her kademe okulda açılması planlanan Tasarım Beceri Atölyeleri’nin ilki ilimiz Merkez TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda açılacak. Bu atölyelerdeki etkinlikler bilim, sanat, spor, kültür ve yaşam odaklı yapılandırılacaktır. Bununla beraber problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okur yazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekanlar olarak düzenlenecek.

Belirlenen atölye modelleri; Ahşap ve Metal, Görsel Sanatlar, Müzik, Drama ve Eleştirel Düşünme, Tabiat ve Hayvan Bakımı, Yaşam Becerileri, Açık Hava Sporları, Salın Sporları, FeTeMM (STEM) İle Yazılım ve Tasarım atölye modelleridir. Bunlar imkânlar ölçüsünde müstakil olabileceği gibi birkaçı birlikte aynı mekanda tematik olarak da uygulanabilecek. Orta öğretim okullarında ise Bilim, Kültür ve Sanat alanında 2 Tasarım Beceri Atölyesi kurulması planlanıyor.

İlimizde Tasarım Beceri Atölyelerinin ilki Merkez TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda kurulmaya başlandı. Çalışmalarda sona gelindiği ve en kısa zamanda açılışı yapılarak öğrencilerin kullanımına açılacağı öğrenildi. Yerel imkânlarla oluşturulan atölye örneği tematik alanlardan oluşan İlkokul Tipi Tasarım Beceri Atölyesi Düzce örnek modeli olup Türkiye’de bu formda oluşturulmuş ilk atölye özelliğine de sahip olacak.

Atölyenin devamı niteliğinde okul bahçesine tarım uygulama bahçesi de hazırlanacak. Tasarım Beceri Atölyesi içerisinde 3d Kâğıt Modelleme, Kâğıt Kesme Ve Katlama Uygulamaları Tematik Bölümü, Bitki Yetiştirme Ve Hayvan Bakımı Becerileri Tematik Bölümü, Yaşam Becerileri Tematik Bölümü, Analitik Düşünme Becerileri Tematik Bölümü, Geleneksel Türk El Sanatları Becerileri Tematik Bölümü olmak üzere 5 alan yer alacak.

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Şube Müdürü Ahmet Yakupoğlu ile birlikte TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu´nu ziyaret ederek, Tasarım Beceri Atölyesi Çalışmalarını yerinde inceledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri