TARTIŞMALAR YENİDEN ALEVLENDİ

Gündem 9 Temmuz 2017 16:42
Videoyu Aç TARTIŞMALAR YENİDEN ALEVLENDİ
A
a

Sakarya’da meydana gelen vahşi cinayetin ardından kamuoyunda tartışmaların yeniden alevlendiği Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilip verilmediği ve hangi olanaklardan yararlandığı belli oldu.

Sakarya’da Suriye uyruklu hamile kadın ve 11 aylık bebeğine karşı yaşanan kan dondurucu vahşetin ardından mültecilerin durumu gündemdeki sıcaklığını koruyor. Kamuoyunda geleceği tartışılan mültecilerin devletin himayesinde hangi imkanlardan yararlandıkları ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilip verilmediği konusu tartışmaların odak noktası oldu.

Düzce’deki Suriyelilere vatandaşlık verilmedi
Sakarya’daki akıl almaz olayın ardından iki noktaya yönelik çeşitli iddialar son günlerde yeniden alevlendi. Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada Düzce’de hiçbir Suriye uyruklu sığınmacıya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ile nüfus cüzdanı verilmediği öğrenildi.

Geçici koruma kimlik kartları var
Suriyeli mültecilerin sadece her Türk vatandaşı gibi özellikle sağlık alanında devletin olanaklarından aynı düzeyde yararlanabilmesi için “99” ile başlayan geçici koruma kimlik kartlarını kullandıkları bildirildi.

Zengin ve kendini yetiştiren mültecilere verilmesi planlanıyor
Türk vatandaşlarıyla evlenen Suriyeli kadınlara Türk vatandaşlığı verilebildiği belirtilirken Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilip verilmeyeceğinin düşünce aşamasında olduğunu ifade edildi. İçişleri Bakanlığının kendini yetiştiren meslek sahibi ve maddi durumu yerinde olduğu için yatırım yapmak isteyen Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesini planladığı aktarılırken bu durumun şuan yalnızca düşünce aşamasında olduğu kaydedildi.Öte yandan Sakarya’daki cinayetin ardından Düzce’deki sığınmacıların şu ana kadar ayrılma talebiyle bir başvurularının olmadığı bilgisine ulaşıldı.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri