Tahminler tuttu, fiyat uçtu!

Sağlık 26 Şubat 2019 15:01
A
a

Düzce gibi fındığın önemli bir geçim kaynağı olduğu Karadeniz illerinde ürününü satmayıp bekleten karlı çıktı. 'Emanete vermeyin! Sabredin!' çağrılarına kulak verenlerin yüzü, fiyatın 16 liraya kadar yükselmesi ile güldü.

 

TMO fiyatın dibe vurmasının önüne geçti

Son yıllarda düşük fiyatıyla adeta üreticilere karalar bağlatan fındıkla ilgili kötü gidişata 'dur' demek için devlet tarafından devreye sokulan Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) fiyat ibresinin çok düşmesinin önüne geçti.

 

'Fındığınızı satmayın' çağrıları boşuna değilmiş!

Daha önce 8 TL'ye kadar gerileyen fındık fiyatı böylelikle en asgari 10 TL'ye sabitlenmiş oldu. Ancak bu süreçte emek ve masraf göz önüne alındığında fındığın 15 TL'nin altına düşmemesi gerektiğini savunan bir çok kesimden üreticilere 'Fındığınızı satmayın' çağrısı geldi. Ürününü bekletenlerin 15 TL'nin de üzerine çıkacak fiyatlarla güleceğini ön görenlerin tahminleri tuttu. Serbest piyasada fındık fiyatı 16 liraya yükselirken, fındığını satmayıp bekletenler kar etti.

 

"Fındık fiyatları şu anda 16 lira"

Ziraat Odası yetkililieri artan fiyatlara ilişkin yaptıkları açıklamada, fındık toplama zamanında üreticileri konuyla ilgili uyardıklarını hatırlatarak, "Fındık fiyatları şu anda 16 lira oldu. Biz fındık fiyatının bu aşamaya geleceğini tahmin ediyorduk. Bu nedenle de fındık toplama zamanında üreticilerimizi ürünü pazara erken indirmemeleri konusunda uyardık ancak tabii ki ekonomik şartlar nedeniyle üreticimizin büyük kısmı ürününü sattı. Fındığını deposunda bekletenler ise kar etti. İnşallah bu sene fındık iyi olur ve üreticimizin eli ekonomik açıdan biraz daha rahat olur ve ürünü hemen pazara indirmez. Bu sayede fındık fiyatı biraz daha yükselir." ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri