FLAŞ HABER saat

SÜRÜCÜLER: BAŞIMIZ DÖNDÜ!

Gündem 6 Temmuz 2017 18:05
Videoyu Aç SÜRÜCÜLER: BAŞIMIZ DÖNDÜ!
A
a

İstanbul Caddesi’nin trafiğe kapatılmasının ardından hayata geçen yeni trafik düzenlemesine isyan eden sürücüler uygulamanın başlarını döndürdüğünden yakındı. Kilitlenen trafiğin çözüme kavuşabilmesi Eski Bolu Caddesi’nde trafiğin çift yönlü verilmesiyle sağlanacak gibi görünüyor. Düzce Belediyesi ise yaya ve esnafların memnun olduğu yönünde yaptığı açıklamada sürücüleri es geçti.

İstanbul Caddesi’nin yayalaştırma projesi kapsamında kapatılması yaya trafiğini rahatlatırken şehir içi araç trafiğini keşmekeşliğe sürükledi.

Yeni düzen sürücüleri gerdi

Yeni düzenleme ile birlikte Eski Bolu Caddesi’nde trafik akışının Kervan Kavşağı ile şehir merkezine doğru olan 100 metrelik kısmının çift yön, Belediye Meydanı’na kadar geriye kalan kısmının ise tek yönden sağlanması, trafik yoğunluğunu sürücülerin gitmek istedikleri mesafeyi ve akıl karışıklığını arttırdı. Trafik ekipleri ve sürücüler işin içinden çıkamayınca çift yön uygulaması sona erdirilerek eski düzene dönüldü. Fakat trafik sorunu çözüme yine kavuşmadı.

Cedidiye Mahallesi ve Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki resmi kurumlara ve adreslere ulaşmak isteyen sürücüler, yeni düzenlemeyle gitmek istedikleri noktalara ulaşmak için daha fazla mesafe kat etmek zorunda kaldı. Uygulamaya yönelik alınan kararlarda Eski Bolu Caddesi’nde trafiğin tek yön olarak kalması olumsuzluğu arttırdı. Çoban Kavşağı’ndan Atatürk Bulvarı’nı takiben gelerek şehrin Doğu’suna gitmek isteyen sürücüler, sırasıyla Necip Güney Sokak, Rıhtım Caddesi, Saguç Köprüsü, Gazhane Caddesi ve Haydar Gördebil Bulvarı’nı kullanmak zorunda bırakılınca kat edecekleri mesafe de bir hayli artmış oldu. Alternatif olarak Eski Bolu Caddesi’nde trafiğin çift yönlü sağlanması devreye girmeyince söz konusu güzergâhta özellikle mesai saatleri sonunda trafik kilitlenme noktasına geliyor ve sürücülerin sinir kat sayısı da giderek yükseliyor.

Trafik yükünü “çift yön” kurtarır

Eski Bolu Caddesi’nde trafiğin çift yönlü gidiş-geliş olarak ulaşıma açılması durumunda Doğu’ya akışı alternatifsiz kalan yollardaki trafik yoğunluğunun yarı yarıya azalmasına katkı sağlayabilecek.

Trafik düzenlemesi ile ilgili konuşan sürücüler uygulamayı baş döndürücü olarak değerlendirdi. Trafiğin Asar Deresi etrafındaki yan yollara mahkum edildiğini savunan sürücüler, trafiğin sık sık sıkıştığını eski haline dönülmesi gerektiğini savunuyor.

Belediyeden “yaya” ve “esnaf” memnun açıklaması

Öte yandan Düzce Belediyesi yapılan yeni düzenlemeden yaya ve esnafların memnun olduğu yönünde bir açıklama yaptı. Açıklamada, İstanbul Caddesi’nin araç trafiğine kapatılmasının en çok yayaları memnun ettiği vurgulanırken, uygulama ile ilgili cadde üzerinde hizmet veren esnafların da memnuniyetlerini dile getirdiği kaydedildi. Sürücülere kulak verilmeyen açıklamada, trafikteki sorunu dile getiren röportaj yapılan vatandaşlar oldu. Uygulamanın 1-2 ay içinde daha da iyi olacağına dikkat çeken vatandaşlar bu konuda da şu görüşlere yer verdi: ‘İlk günler olduğu için özellikle araçlar güzergahlar konusunda sıkıntı yaşadı. Ancak bu durum yerine oturur. Alternatif yol güzergahlarında trafik akışı hızlandırılırsa, cadde üzerindeki korkuluklar da kaldırılırsa yayalar ve sürücüler daha da rahat hareket ederler.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri