SOKAKTAKİ TEHLİKE!

Gündem 26 Aralık 2017 10:21
Videoyu Aç SOKAKTAKİ TEHLİKE!
A
a

Başıboş dolaşan hayvanların giderek artması nedeniyle Düzce için önemli bir ihtiyaç haline gelen modern hayvan barınağının kısa zamanda şehre kazandırılması gerektiği vatandaşların maruz kaldığı saldırılarla bir kez daha gözler önüne serildi. Geride kalan kasım ayı içerisinde 94 kişi kedi ya da köpek tarafından ısırılması sonucu hastanelik oldu.

Düzce'de yaşanan hayvan saldırılarının giderek artması sokaklardaki başıboş kedi-köpekleri yeniden gündeme getirdi.

Ekimde 72 kişi, kasımda 94 kişi ısırıldı!
Ekim ayında 72 vatandaş kedi ya da köpek tarafından ısırılırken, bu sayı kasım ayında 94'e yükseldi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından açıklanan aylık faaliyet raporunda, geride kalan kasım ayında meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 94 ısırık vakası için köpek ve kedilerin 10 gün müşahede altına alındığı açıklandı. Müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemesi rahat bir nefes aldırırken, 10 köy ve 12 mahallede 38 köpeğe kuduz aşısı uygulandığı bildirildi.

Gözler barınak projesine çevrildi
Saldırı vakalarına ilişkin sayısının giderek artması gözleri modern Barınak Projesi'ne çevirdi. Düzce'de önemli bir sorun haline dönüşen sokak köpekleri konusunu çözeceği vaat edilen Barınak Projesi'nin ne zaman hayata geçirileceği merak ediliyor.

Henüz kazma vurulmadı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün mimarı olduğu Modern Hayvan Barınağı Projesi'nin kurulacağı alan olarak açıklanan Subaşı Köyü'nde bulunan Orman Bakanlığı'na ait araziye henüz tek kazma vurulmadı. 2018 yatırım programına alınan projeler arasında bulunan ve "dünyada örnek bir tesis" olarak lanse edilen barınak projesi, sokak hayvanları açısından patlama yaşanan Düzce'de üremeyi kontrol altına alarak sayıyı normal düzeye indirmesi adına önem taşıyor. Ayrıca barınakta gerekli kontrolleri yapılarak tekrar doğa salınacak olan sokak hayvanları olası bir tehlike arz etmeyecek.Son yıllarda hızla sayıları artan ve vatandaşlarda tedirginliğe yol açan sokak hayvanlarının hem insanlar için öldürücü olan hastalıklara karşı sağlık taramasından geçmesi hem de kontrolsüz üremenin önüne geçilmesi noktasında barınak projesinin kısa sürede şehre kazandırılması bekleniyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri