SOKAKLAR HAYVANLARA KALDI

Gündem 30 Nisan 2021 17:00
Videoyu Aç SOKAKLAR HAYVANLARA KALDI
A
a

Artan koronavirüs vakalarını kontrol altına alabilmek amacıyla ülke genelinde 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek "Tam Zamanlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması" başladı. Kısıtlamanın başladığı 19.00 itibariyle Düzce sokakları sessizliğe gömüldü.

Türkiye’de büyük bir yükseliş eğilimi gösteren yen, tip koronavirüsün kontrol altına alınarak yaza hazırlık yapılabilmesi için hafta başında yapılan kabine toplantısında 17 günlük tam kapanma kararı alınmıştı.
29 Nisan günü saat 19.00 itibariyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de "Tam Zamanlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması" başladı.
Kapanmanın başlamasının ardından Düzce’nin en yoğun bölgeleri olan İstanbul Caddesi, Spor Sokak ve Gaziantep Caddesi büyük bir sessizliğe gömüldü. İnsanların evlerine çekilmesini fırsat bilen sokak hayvanları caddelerde tur attı.
17 gün boyunca uygulanacak olan kısıtlama 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek. Bu süre zarfında başta üretim, imalat ve lojistik sektörlerinde çalışan vatandaşlar kısıtlamalardan yalnızca zorunlu güzergah ve çalışma saatleri boyunca muaf tutulacak. Bu kişilerin e-devlet'ten "görev belgesi" alması zorunlu olacak
MARKET, FIRIN VE MANAVLAR AÇIK OLACAK
Kısıtlama süresince bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 arasında açık, zincir marketler ise pazarları kapalı olacak. Vatandaşlar araç kullanmadan ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabilecek. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.
OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM YAPILAMAYACAK
Tam kapanma kararıyla birlikte bir süre önce yeniden başlanan yüz yüze eğitim uygulaması da ikinci bir emre kadar ertelendi. Öğrenciler bu süre zarfında EBA TV ve EBA internet ağı üzerinden eğitimlerine uzaktan devam edecek.
RESTORANLAR SADECE PAKET SERVİS YAPABİLECEK
Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleriyle online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servis yapabilecek. Ramazan’ın bitmesiyle de saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecekler.
SADECE YÜRÜME MESAFESİNDEKİ CAMİLERE GİDİLEBİLECEK
Koronavirüs yasakları kapsamında vatandaşların camiye namaza gitmelerine kısıtlama getirilmedi. Vatandaşlar mahalledeki camilere giderek namazlarını cemaatle kılabilecek. Cuma namazları da tedbirler ışığında kılınacak. Ancak camilerde cemaatle teravih namazı kılmak yasak olacak.
İLERİ YAŞ GRUPLARININ İHTİYAÇLARINI VEFA GRUPLARI KARŞILAYACAK
Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacaktır.
ZORUNLU HAL DIŞINDA ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAK
Tam kapanma süresince şehirler arası seyahat zorunlu haller dışında yasaklandı. Yurt içi uçuş ve seyahatlerde izin belgesi zorunlu olacak, HES kodu sorulacak. Uçak hariç şehirler arası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları, yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'sini kabul edecek ve araçta yolcuların oturma şekli sosyal mesafenin sağlanması için 1 dolu-1 boş olacak. Yeni dönemde bilet satışı seyahat izin belgesine bağlanırken, daha önce bilet alan kişiler seyahat edebilecek, yasak kapsamında olmayacak.
Kısıtlama süresince bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Restoran, pastane gibi yerler ise sadece paket servis şeklinde hizmet verecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri