SOĞAN: 7.5 TL, PATATES: 6 TL

Gündem 22 Haziran 2018 12:02
Videoyu Aç SOĞAN: 7.5 TL, PATATES: 6 TL
A
a

Et alamamaktan yakınan vatandaşın belini şimdi de patates ve soğan fiyatları büküyor. Pazarda soğan 7 buçuk lira, patates ise 6 liradan alıcı buluyor. Uçuk fiyatlardan yakınan vatandaşlardan biri, “Patatesle soğan almış başını gidiyor. Sanki altınla yarış ediyor. 7 buçuk lira soğan, 6 lira patates. Ne yapacağız biz, ne alıp yiyeceğiz?” diyerek serzenişte bulundu.

Kuru soğan ve patates fiyatı cep yakıyor. Aziziye Mahallesi’nde kurulan Perşembe Pazarı’nda soğan 7 buçuk lira, patates ise 5-6 liradan alıcı ile buluşuyor. Haber merkezimiz de pazarda hem vatandaş hem de esnafın nabzını yokladı.

Esnaftan: Müşteri olayım ben bile yemem
Patates fiyatlarının yağmurlar nedeni ile düşeceğini savunan pazarcı esnaflarından Metin Turan, fiyat artışındaki durumu şöyle değerlendirdi: “Soğanın son zamanı artık çürüme zamanına geldi. Ne Merzifon çıktı, ne Tokat çıktı, ne Polatlı tarafı çıktı. Onlar çıkmadığı için soğanlar yüksek sadece Adana’da, Hatay’da var. Bunlar da kendilerine göre fiyat belirliyorlar. Patates düşüşe geçecek yağmurlar nedeniyle. Vatandaş mecbur kaldığı için alıyor. Çoluğu çocuğu var. Ben esnafım normal vatandaş olsam ben almam. 7 buçuk liraya Türkiye Cumhuriyeti’nde soğan olmaz. 5 liraya Adana’dan çıkışı var. Nalburu var, KDV’si var, aracısı var. Müşteri olayım ben bile yemem. Asgari ücretle geçinen bir insan pazara çıkıyor en az 350-400 TL 4 hafta pazara çıksa asgari ücret sadece gıdayla bitiyor. Neyle geçinecek bu insanlar? Domates olmuş 5 lira biber olmuş 7 buçuk lira patlıcan olmuş 3 buçuk lira. Neyle geçinecek bu millet? Bunu düşünen yok. Sadece patates soğan yiyorlardı ona da koydular. Allah razı olsun.”

Ben sattığım malı eve götüremiyorum çok pahalı”
Pazarın bitik olduğundan yakınan bir başka pazarcı esnafı Sevgi Turan ise şunları kaydetti: “2 aydan beri ilk defa tezgah açıyorum çünkü bitik durumdayız. Satışlar durgun. Gördüğünüz gibi 2 bin 500 liralık mal var tezgahta. Bin lira para toplamadık. Soğan olmuş 7 buçuk lira. Kim alacak? Ben sattığım malı eve götüremiyorum çok pahalı. Diyorlar ki pazarcı kazanıyor, pazarcı hiçbir şey kazanmıyor günü kurtarmanın peşinde. Eve ekmek götüremiyor. Asker çocuğum var çocuğuma yol parası gönderemiyorum.”Fiyatların yüksek olması nedeniyle alışveriş dolabını dolduramamaktan yakınan vatandaşlar ise sitemlerini şu sözlerle dile getirdi.

Artık bu devlete bir şey diyemiyoruz”
Melek Top, “Fiyatlar çok yüksek. Hele patates, soğan ateş pahası alamıyoruz yani alanlar var alamayanlar var. Bazılarının yanına hiç yanaşılmıyor. Oğlum asgari ücretle çalışıyor, kendim kiracıyım yetmiyor. Şuanda 30 liralık alışveriş yaptım ama hiçbir şey yok. Tencereye ne koyacağız? Kendimiz ne yiyeceğiz? Canımız meyve istese alamıyoruz. Tencereyi pişirsen tencereye koyamıyorsun ne diyelim artık bu devlete bir şey diyemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Patatesle soğan almış başını gidiyor; sanki altınla yarış ediyor”
Sevda Oflu, “Pazar çok pahalı hele patatesle soğan almış başını gidiyor. Sanki altınla yarış ediyor. 7 buçuk lira soğan, 6 lira patates. Ne yapacağız biz, ne alıp yiyeceğiz? Bir kilo alsan 3 tane giriyor poşete. Pazara 100 lira bütçe ayırmıştım dolma biber aldım 10 lira, fasulye aldım 10 lira, ikisi 20 lira zaten. 10’ar kiloda patates soğan alsam 100 lira zaten tencereye koyacak hiçbir şey alamıyoruz yani.” dedi.

Selahattin Soykara ise “Vallaha enflasyona göre pahalı mı desem ucuz mu desem bizim için fark etmiyor. Pahalı. Hanım patates almış 5 lira, o da 1 kilo daha ne alalım?” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri