SİMİTTE ZAM KARMAŞASI

Gündem 16 Eylül 2018 10:58
Videoyu Aç SİMİTTE ZAM KARMAŞASI
A
a

Artan maliyetleri gerekçe gösteren Düzce’deki bazı simitçi esnafı ortak kararla, 1 TL olan simit, poğaça ve talaş böreğine 50 kuruş zam yapma kararı aldı. 17 Eylül Pazartesi gününden itibaren Düzce merkez ve ilçelerde bu ürünlerin 1 lira 50 kuruş olarak satılacağının ve valilikten gereken iznin alındığının açıklanmasının ardından Düzce Valiliği, söz konusu ürünlere zam yapılması yönünde alınan bir karar olmadığı yönünde bir açıklama yaptı.

Un ve susam fiyatlarına gelen zamlar üzerine Düzce’de kepenk açan simit, poğaça ve talaş böreği üreten bir grup esnaf, zam kararı aldı. 17 Eylül Pazartesi gününden itibaren 1 TL olan simit, poğaça ve talaş böreğinin 1.5 TL olarak satılması kararını açıklayan ve Düzce Valiliği’nden gereken izinlerin alındığı vurgulayan esnaflar, şu ifadeleri kullandı:

Fiyatını da 1 lira 50 kuruşa yükseltmek zorunda kaldık”
“Simitçiler ve Poğaçacılar Odası olarak hammaddelere gelen zamlardan dolayı uzun zamandan beri mücadele ediyoruz. Mesela geçen seneyi baz alırsak geçen yıl bu zamanlarda susamın kilosu 6.5 iken şu an 18 lira oldu. Unumuz 73 lirayken 130 liranın üzerine çıktı. Yumurtanın kolisi 7 lirayken 15 liraya çıktı. Katı yağ ise 40 liradan 80 liraya çıktı. Bu gelen zamlardan sonra fırıncı ve fırıncı esnafımızın hiç dayanacak gücü kalmadığından 75 gramı 1 TL olan simit ve poğaçaları gramını 90 grama çıkararak fiyatını da 1 lira 50 kuruşa yükseltmek zorunda kaldık. Yeni tarifeye 17 Eylül Pazartesi günü itibariyle geçileceği Düzceli halkına duyurulur. Düzceli kardeşlerimizin anlayışlarından dolayı teşekkürlerimizi iletiriz.”

Düzce Valiliği: Valiliğimizin almış olduğu bir karar yok
Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden esnafların ‘Gereken izni aldık’ dediği Düzce Valiliği yazılı bir bilgilendirme yaptı. Valilik, “Simit, poğaça ve talaş böreği vb. zam yapılması yönünde valiliğimizin almış olduğu herhangi bir karar bulunmamaktadır.” açıklamasında bundu.

Oda Başkanı Korkmaz: Zam yapılabilir ama pazartesi günü olmayacak
Öte yandan Düzce Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz da zam haberine tepki göstererek telefonla yaptığımız görüşmede “Biz oda üyeleri olarak simit gramını 75 gramdan 90 grama çıkarma kararı alıp yetkililerle görüştük ve ilerleyen günlerde zam yapılması kararı aldık. Valilikten izin alınarak pazartesiden itibaren zam yapılması olayı gerçeği yansıtmamaktadır. Bu konuda henüz bir düzenleme yapılmamıştır. Zam yapılabilir ama pazartesi günü olmayacak. Alakasız bir şahsın çıkarak böyle bir şey demesi gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri