SIĞINMACILAR BEKLEMEKTEN YAKINDI

Gündem 13 Aralık 2018 15:24
Videoyu Aç SIĞINMACILAR BEKLEMEKTEN YAKINDI
A
a

Ülkelerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Türkiye’ye sığınan göçmenler, 15 gün süre ile gerçekleştirilen yoklamalarda oluşan kalabalıktan şikâyetçi etti. İl Göçmen İdaresi Müdürlüğü’nde saatlerce sıra beklediklerinden yakınan sığınmacı göçmenlerin serzenişine kulak veren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, hemen ikinci bir parmak izi okuma cihazı alınması talimatı verdi.

Orta Doğu’da yaşanan sıkıntılar neticesinde ülkelerinden ayrılarak, hayatlarını Türkiye’de sığınmacı olarak sürdüren göçmenler, belli periyodlarla yaptırmak zorunda oldukları yoklamalarda oluşan kalabalıktan şikâyetçi. Düzce Valiliği’ne bağlı İl Göçmen İdaresi Müdürlüğü’ne 15 günlük aralıklarla gelerek, parmak izi ile yoklamaları alınan sığınmacılar, bu esnada oluşan kalabalığa çözüm bulunması gerektiğini belirterek, temin edilecek bir parmak izi cihazına ihtiyaç olduğunu belirtti.
 “Bir gün erkek, bir gün kadın şeklinde ara ara yapılsın”
Öncü Haber mikrofonuna konuşan ve 4 saattir beklediğini söyleyen bir sığınmacı, “Biz mülteciyiz. Burası çok kalabalık oluyor. Bir gün erkek, bir gün kadın şeklinde ara ara yapılsın.” dedi.
 “Bir cihaz daha açılırsa bizim için kolaylık olur”
Sorunun çözümü üzerinde görüş bildiren ve bir parmak izi okuyucuya daha ihtiyaç duyulduğunu belirten bir diğer sığınmacı göçmen ise, “Bir gün Afgan, diğer gün Iraklı, bir gün bayan, ertesi gün erkekler olması daha mantıklı. Bir cihaz daha açılırsa bizim için kolaylık olur. Burada çok fazla kalabalık oluyor. Üniversite okuyorum. Okuldan çıktım buraya geldim. Yaklaşık bir buçuk saattir buradayım.” ifadesinde bulundu.
“Bazen kavga falan ediliyor”
Kalabalığın bölünerek alınmasının çözüm olacağı üzerinde duran Iraklı bir sığınmacı da, “Burada çok fazla kalabalık oluyor. Biz bir gün bayanlar, diğer gün erkekler olsun istiyoruz. İki cihaz olursa daha iyi olur. 3-4 saat oldu. Sabahtan beri buradayız baya kalabalık var. Bizden daha çok bekleyenler de var. Sabahtan beri bir değişiklik olmadı, sıra aynı duruyor. Hatta bazen kavga falan ediliyor. Afganlar da burada, bir arada olunca kavga oluyor.” ifadelerini kullandı.
 “İranlılar bir gün, Iraklılar diğer gün, Afganlar başka bir gün gelsinler”
Sorunun çözümü noktasında farklı bir uygulama öneren ve Türkiye’ye geldikleri tarihlerle sıralama talep eden bir göçmen ise şöyle konuştu:
“Mesela 2013 yılında gelenler, 6 yıldır burada. 2013 ve 2015 yıllarında gelenler öğleden sonra, 2012 ve 2014 yılları arasında gelenler öğleden önce gelsin. Zaten kalabalığız, yavaş yavaş gelirler. Ayrıca İranlılar bir gün, Iraklılar diğer gün, Afganlar başka bir gün gelsinler.”
Valilik’ten açıklama
Öte yandan Öncü TV’nin internet sitesinde "Sığınmacılardan Yoklama İsyanı" başlığı ile yayınlanan haberin ardından Düzce Valiliği hemen harekete geçti. Yapılan inceleme sonucunda Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı'nın talimatlarıyla İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ikinci bir parmak izi okuma cihazının kısa sürede temin edileceği açıklandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri