ŞİDDET BİTMİYOR, KADES KURTARIYOR

Gündem 4 Mayıs 2021 12:40
Videoyu Aç ŞİDDET BİTMİYOR, KADES KURTARIYOR
A
a

Düzce Üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen programda “Kadına Yönelik Şiddet” üzerine konuşan Avukat Yiğit Gökçehan Koçoğlu, şiddetin temelinde bir insan hakkı probleminin var olduğuna değindi ve insanların konuşarak anlaşabilecekleri yerde şiddete başvurarak her şeyi daha büyük problem haline getirdiklerini vurguladı.

Son dönemde yurt genelinde olduğu gibi Düzce’de de yaygın şekilde kullanılmaya başlanan Kadın Destek Uygulaması (KADES) sayesinde birçok kadın istenmeyen olaylar yaşanmadan kurtarılıyor. Uygulama butonuna basarak güvenlik güçlerinin adreslerine gelmesini sağlayan kadınlara her geçen gün bir yenisi eklenirken, bu durum kadına yönelik sözlü ve fiziksel şiddetin durmadığını gösteriyor.
Düzce Üniversitesi İş Dünyasında Kadın Topluluğu’nun düzenlediği “Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” başlıklı program, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.
Google Meet platformu üzerinde gerçekleşen programa konuk olan Avukat Yiğit Gökçehan Koçoğlu, eğitim ve kariyer hayatıyla ilgili bilgiler vererek sözlerine başladı.
Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin temelinde herhangi bir bilgiye dayanmayan, tamamen toplumsal örf ve adetlerden doğan, değişken yapıdaki kültürel normlar olduğunu söyleyen Koçoğlu; kültürel normlardan ziyade bilgi ve insan hakları temele alındığı takdirde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin daha az yaşanacağını ifade etti.
Şiddetin temelinde bir insan hakkı probleminin var olduğuna değinen Koçoğlu, insanların konuşarak anlaşabilecekleri yerde şiddete başvurarak her şeyi daha büyük problem haline getirdiklerini sözlerine ekledi.
6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun geçerliliği üzerinde duran davetli konuşmacı, şiddet gören kişilerin ilk olarak şiddet gördükleri yerden uzaklaşmalarını akabinde en yakın karakola giderek şikâyette bulunmaları gerektiğini belirtti. Bununla birlikte, Aile Mahkemelerine başvurularak tedbir kararı alınmasının önemini vurgulayan Avukat Yiğit Gökçehan Koçoğlu, öğrencilerin sorularını cevaplayarak konuşmasını sonlandırdı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri