SICAKLAR ARTIYOR, GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT!

Sağlık 28 Temmuz 2022 14:40
Videoyu Aç SICAKLAR ARTIYOR, GÜNEŞ  ÇARPMASINA DİKKAT!
A
a

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, bölgeyi etkisi altına alan bunaltıcı sıcaklar nedeniyle vatandaşlara önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Günlük su tüketiminin 2 litrenin altına düşmemesi gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “Kronik rahatsızlığı olan veya belli bir yaşın üzerindekiler, gerekmedikçe güneşin altında kalmasın.” uyarısı yaptı.    

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, sıcak havaların artmasıyla birlikte vatandaşların sağlık açısından nelere dikkat etmesi konusunda bilgilendirmelerde bulundu. 
“Günlük su tüketimi 2 litrenin altına düşmemeli”
 Hava sıcaklıklarının daha da artacağı tahminlerine işaret eden Yılmaz, Düzceli vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Kronik rahatsızlığı olan veya belli bir yaşın üzerindeki bireylerin, öğle saatlerinde açık alanlarda bulunmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, mutlaka şapka ya da şemsiye kullanılmasını tavsiye etti. Özellikle yaz mevsiminde bol sıvı tüketmenin önemine de değinen Yılmaz, “Mevsim meyveleri ve sebzeleri hem vücut direncini arttırıyor hem de su kaybını dengeliyor.” ifadesini kullandı.
“Gerekmedikçe güneşin altında kalmayalım”
Halk arasında güneş çarpması diye tabir edilen çarpmaların illa direkt güneşin vurması anlamına gelmediğini aktaran Yılmaz, konuya ilişkin açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Güneş, çok farklı alanlardan yansıyarak zarar verebiliyor. Sudan, aynadan, camdan vs. her şeyden yansıma özelliğine sahip. Güneş çarpmalarından dolayı ise vatandaşlar; ishal, tansiyon düşüklüğü ve ateş yükselmesi gibi şikâyetler ile hastanelerimize geliyor. Bu belirtilere dikkat edelim ve bunun için de bol bol sıvı tüketelim. Güneşin altında gerekmedikçe vakit geçirmeyelim.”
“Sağlığınız için su için”
Günlük su tüketiminin 2 litrenin altına düşmemesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Vücut, terleyerek su atıyor. Tekrar direnç kazanmak için de bu döngüye su içerek katkıda bulunmalıyız. Sağlığımız adına su tüketimi asla göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.” ifadelerini kullandı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri