ŞEHRİN GÖBEĞİNDE İNSALIK DRAMI!..

Gündem 20 Aralık 2018 17:27
Videoyu Aç ŞEHRİN GÖBEĞİNDE İNSALIK DRAMI!..
A
a

Vatanlarını terk etmek zorunda kalan mültecilerin dramları yürekleri dağlıyor. 2 ay önce Afganistan'dan Düzce'ye gelen ve Azmimilli Mahallesi'nda yaşamaya başlayan Galami ailesinin fertleri hem çalışmak hem de sağlık ve sosyal haklardan faydalanmak için kimliklerinin çıkatılmasını istiyor. Türkçe bilmeyen, paraları ve işleri olmadığı için kış ortasında sefalet içinde hayatta kalmaya çalışan Afganlı aile yetkilerden yardım bekliyor.

Merkeze bağlı Azmimilli Mahallesi'nde mülteci bir ailenin yaşadığı sefalet yürek burktu.

 

2 ay süren meşakatli yolculuk

Birleşmiş Milletler'in Van'daki mülteci kampına sığınan Afganlı aile, 2 ay süren zorlu yolculuğun ardından önce Ankara'ya ulaştı, sonrasında ise Düzce'ye geldi. Yürüyerek katedilen meşakatli yolculuk sonunda Düzce'ye ulaşan 14 nüfuslu mülteci ailenin 5 ferdi çocuk, 1 ferdi ise hepatit B hastalığı yüzünden hastanede tedavi görüyor.

Afganistan'dan Türkiye'ye yaklaşık 2 ay süren yolculuk sonunda geldiklerini söyleyen ailenin babası İsa Galami, çocukları ve torunlarıyla beraber depremde hasar gördüğü çok net olan izbe bir binanın giriş katında oturuyor.

Yürek burkan manzara

Türkçe bilmedikleri için ancak tercüman kanalıyla anlaşabildiğimiz aile tek göz bir odada sobanın çevresinde yere atılan minderler üzerinde oturuyor.

Ufak tefek eşyaların komşular tarafından verildiği evin hemen girişinde sobada yakmak için sokaklardan toplanan tahta parçaları ve çalı çırpılarının oluşturduğu yığın dikkat çekiyor. Eve girer girmez ciğerlere dolan rutubet kokusu hastalıklara davetiye çıkartırken çocukların ayaklarında çorapları dahi olmadığı görülüyor.

Hiçbirinin işi yok, geliri yok

Afganlı mültecilerin hiçbiri Türkçe bilmiyor. Hiçbirinin işi yok, geliri yok. Çevredeki komşuların şahsi yardımlarıyla hayatta kalmaya çalışan ailenin neredeyse yarısı çocuklardan oluşuyor.

Biri hariç diğerlerinin kimlikleri olmadığı için sağlık hizmeti alamıyorlar. Aynı şekilde Sosyal Yardımlaşma Vakfı kanalıyla yapılacak yardımlar da bu sebeple aileye ulaşamıyor.

"Hastane önünde oturup ağladım"

Öyle ki baba İsa Galami, geçtiğimiz günlerde çocuklardan birinin şiddetli karın ağrısı çektiğini, hastaneye gittiklerini ancak 'Kimliğiniz yok, bakamayız' denilerek muayene dahi yapılmadan geri döndüklerini ve bu yüzden hastane önünde oturup ağladığını söyledi.

"Tek arzumuz kimliklerimizin çıkartılması"

Eşinin hepatit B hastası olduğunu, bir tek onda kimlik olduğunu ve hastaneye yatırıldığını söyleyen Galami, 'Eşimin hastalığı çok ağır ve ilaçları pahalı. Bu konuda yardımcı olunmasını istiyoruz.' dedi. İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nden yetkililerin eve geldiklerini, bilgilerinin alındığını ancak henüz kimliklerinin verilmediğini ifade eden Galami, 'Tek arzumuz kimliklerimizin çıkartılması. Çünkü bu şekilde ne hastalandığımızda hastaneye gidebiliyoruz ne de Sosyal Yardımlaşma Vakfı'ndan destek alabiliyoruz. İşimiz yok, gelirimiz yok.' şeklinde konuştu.

Dil bilmedikleri için anlaşma noktasında da sorun yaşadıklarını söyleyen Galami, 'Ne erzak, ne yakacak, önce kimlik' diyerek yaşadıkları sıkıntıya dikkat çekti. Çoğunluğu 7-8 yaşlarında olan çocukların tek isteği ise yaşanan dramı bir kez daha gözler önüne serdi. Çocuklar tek isteklerinin okula gitmek olduğunu söyledi...

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri