SEÇİM YARIŞINDA KILIÇDAROĞLU İLE İNCE KARŞI KARŞIYA

Gündem 2 Şubat 2018 16:18
Videoyu Aç SEÇİM YARIŞINDA KILIÇDAROĞLU İLE İNCE KARŞI KARŞIYA
A
a

İl ve ilçe kongrelerini tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nde büyük kurultay günü geldi çattı. Son dakika bir değişiklik olmazsa Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin aday olduğu kurultaya ilişkin konuşan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Düzce’de 6 kurultay delegesi olduğunu belirterek, 5 delegenin “Değişim” diyerek, Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi desteklediğini açıkladı. Ayrıca bu kurultayın siyasete yön vermesi ve Türkiye’nin normalleşmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye genelinde 938 ilçe ve 81 il başkanının belirleyen CHP’de gözler 3-4 Şubat tarihinde yapılacak 36. Olağan Kurultay’a çevrildi. İki gün sürecek kurultayın ilk günü olan bugün genel başkanlık seçimi yapılacak. İkinci gününde ise Parti Meclisi ile Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimleri yapılacak. 60 Parti Meclis üyesinin seçileceği kurultayda 15 Yüksek Disiplin Kurulu üyesi belirlenecek.

İki aday var
CHP 36. Olağan Kurultayı'nın şimdilik iki adayı var. Mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip komşu il Yalova’dan geldi. Sık sık yaptığı ziyaret ve açıklamalarla Düzce’nin de yakından tanıdığı bir isim olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Başkanlık yarışında ben de varım” dedi.1 Şubat akşamı Öncü Ana Haber Bülteni’ne Portekiz’den canlı yayın konuğu olan CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, 2 gün sürecek kurultayı değerlendirdi.

Türkiye’nin bu çıkmazdan çıkması için önemli bir kurultay”
Kurultayın önemine dikkat çeken Tozan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Şu anda imza toplamış 2 adayımız var. Birincisi mevcut Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, diğeri de Sayın Muharrem İnce. İki aday ile seçime gidilecek. Bu kurultay çok çok önemli. Biliyorsunuz Türkiye’nin durumu ortada. Türkiye’deki siyasetin biran önce normalleşmesi gerekiyor. Yurt dışından bağlanıyorum. Son dönemde farklı şehirleri geziyorum. Ama şunu söyleyebilirim dünyada her yer aşağı yukarı aynı ama Türkiye’deki gerginlik, Türkiye’deki bu kutuplaşmayı başka ülkelerde göremedim. Bu anlamda Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultayı siyasete yön vermesi açısından, Türkiye’nin normalleşmesi açısından, Türkiye’nin bu çıkmazdan çıkması için önemli bir kurultay.”

6 delegeden 5’i değişimden yana”
Düzce’de hangi adayın desteklendiğine açıklık getiren Tozan şunları söyledi: “Biz burada bütün örgütleri topladık, bütün kurumlarımızla biraya geldik, görüştük, yüzde 90 civarında örgütümüz değişiminden yana tavır kullandı. Dolayısıyla Düzce’nin 6 delegesi var. 5 delegemiz “Değişim” dedi, 1 delegemiz genel başkanımızı destekliyor. Bizlerin tavrı bu şekilde.”

Ülkenin vahim durumunun düzelmesi, güçlü bir muhalefetle mümkündür”
Son olarak, 4 Şubat’ta tamamlanacak CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın ardından 2019 hedeflerine ilişkin konuşan Tozan şu ifadelerde bulundu:“Türkiye’de ekonomi bitmiş, tarım yok, hayvancılık yok. Müslüman bir milletin liderliğine soyunan bir genel başkan var. Ama bir bakıyorsunuz Müslüman Boşnakları katletmiş. Aslında hükümet ne yaptığını bilmiyor. Hükümetin bir dış politikası yok. Komşularımız aşağı-yukarı savaş halinde. Türkiye açısından baktığımızda fındık bugün 8-8.5 TL ye inmiş, kırsal alan bitmiş, tarım yok hayvancılık yok, sanayici problemli, esnaf ayın sonunu getiremiyor. Son iki aydır ekonomi dibe vurmuş. Bütün bunlara baktığımızda çözümün Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu görüyoruz. Bu kararlarla Türkiye’nin geleceği şekillenecek. 2019’da biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak seçimi almak zorundayız. Bugün baktığımızda demokrasinin en temel özelliklerinden yasama, yürütme, yargı birbirini denetleyen ayrı ayrı güçlerdir. Ama bugün bakıyorsunuz 16 Nisan Referandumuyla bütün güçler Sayın Cumhurbaşkanına bağlanmış, bağımsız yargıdan söz etmek mümkün değil. Tabii elbet Türkiye’nin tarihinde hiçbir dönem alt partinin anayasa mahkemesini tanımayan hiçbir dönemde karşılaşılmamıştır. Ülke bu kadar vahim durumdadır. Bütün bunların düzelmesi güçlü bir muhalefetle ancak olabilir. İktidar da o zaman yaptığı yanlışlardan vazgeçecektir.”

Hazırlıklar tamamlandı
Öte yandan hazırlıkların artık tamamlandığı 36. Olağan Kurultay için kurultayın yapılacağı Ankara Spor Salonu’nda bayrak ve flamalarla donatıldı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri