SALGIN YOKMUŞÇASINA BAYRAMIN FATURASI

Sağlık 29 Temmuz 2021 12:41
Videoyu Aç SALGIN YOKMUŞÇASINA BAYRAMIN FATURASI
A
a

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan vaka sayılarından dolayı ‘kısıtlamalar geri mi gelecek?’ sorusuna “Buna mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez.” yanıtını verdi. Aşının hayati önemini gözler önüne seren verileri paylaşan Bakan Koca, aktif vakalarının yüzde 87’si, hastaneye yatırlarınsa yüzde 95’ini aşı süreci tamamlanmayan vatandaşlar olduğunu açıkladı.

Yeni tip koronavirüsle mücadelede dördüncü dalga uyarıları peş peşe gelirken korkulan olmaya başladı. Tam normalleşmenin başladığı 1 Temmuz’un üzerinden bir ay dahi geçmeden vaka artışı 5 katı geçti. Günlük vaka sayısı 22 bini aşarken, vefat sayısı da 76’ya ulaştı.
Bayram salgın yokmuşçasına geçti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda salgının ilerleyişi, artan vaka sayıları ve aşı programının ele alındığını belirtti. Son iki haftada Kovid-19 vaka sayılarında çok hızlı yükseliş yaşandığına dikkati çeken Koca, "Bayram günlerinde hastalık yok olmadı ama üzülerek izledik ki hastalık yokmuş, hiç olmamış gibi bir tavırla bayramı karşıladık. Tedbirlere dikkatin çok azaldığını üzülerek gördük. Bugünlerde bunun ektisini yaşadığımız bir gerçek." değerlendirmesinde bulundu.
"Sevdiklerimizi, büyüklerimizi korumak için önce kendi aşılarımızı olmamız şart"
Kısıtlama uygulanan dönemlerin, salgının sosyal hayatı en çok etkilediği, insani ihtiyaçların bile özel planlamalar gerektirdiği günler olduğunu hatırlatan Koca, "Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiçbirimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Bağışıklık sağlanmadan yapacağımız her tedbirsizlik bizi bu istemediğimiz sınıra yaklaştırır. Bu kısır döngüden kurtulmanın tek yolu aşı ile bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymaktır." dedi.
"Aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 87'si aşısı tamamlanmamış kişiler"
Salgın yönetimi açısından aşıların etki süresi ve etkinliğinin son derece önemli olduğunu kaydeden Koca, şöyle devam etti: " Kontrolü elde tutabilmek için tüm verileri anlık olarak tuttuğumuz karar destek sistemlerimiz var. Buradan yaptığımız ön incelemeler bazı sonuçlara işaret ediyor. Örneğin, şu an aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 87'si aşısı tamamlanmamış kişiler. Mevcut aktif vakalar içinde tam aşılı olup hastalığa yakalananların oranı yüzde 5'ten az. Hastanede yatan hastalarımızın yüzde 95'i de aşısı tamamlanmamış kişiler."
Aşı etkisini kaybediyor, 3. doz uyarısı
Koca, aşıların etki süresiyle ilgili de, "Aşı programımızla birlikte aktif vakalar içinde 60 yaş üzeri vatandaşlarımızın oranı dramatik şekilde azalmıştı. Ancak aşılamanın üzerinden 4-5 ay geçtikten sonra bu yaş grubunun aktif vakalar içindeki oranı artmaya başladı." dedi. Bu durumu görmelerinin ardından 50 yaş üzerindekilerin üçüncü doz aşılarını olmalarını sağlayan programı başlattıklarını anımsatan Koca, bunu kendilerinden daha erken fark eden ve uygulayanın olmadığını belirtti. Bakan Koca, bu kapsamda hâlihazırda aşı olması gereken 9 milyona yakın vatandaşı, bir an evvel üçüncü dozlarını yaptırmaya davet etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri