SAKAL-I ŞERİF ZİYARETE AÇILDI

Gündem 4 Haziran 2018 15:32
Videoyu Aç SAKAL-I ŞERİF ZİYARETE AÇILDI
A
a

Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından Düzce Belediyesi Sergi Salonu’nda açılışı yapılan Mukaddes Emanetler Sergisi’nde Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’i de ziyarete açıldı.

Düzce Belediyesi Sergi Salonu dün Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Mukaddes Emanetler Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerif’inin yer aldığı sergide, yine O’nun çocuklarına ait giysiler, kılıç ve yayların bulunduğu resimler de sergilendi. Serginin açılışına Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İl Müftüsü Hüseyin Can, Cumhuriyet Anadolu Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Bir anlık da olsa Peygamberle aranızda bir bağ kuruyorsunuz”
Sergi açılışına katılan ve Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerifi’nin öneminden bahseden İl Müftüsü Hüseyin Can şunları kaydetti: “Bunlar gerçekten bizim değerlerimizdir. Hz. Peygamberimizden ve onun ashabından, peygamberimizin çocuklarının giysileri, peygamberimizin terliği ve Hırka-ı Şerifi Yavuz Selim ile beraber Osmanlı’ya geçmiştir. Bu emanetleri biz koruyoruz. Sakal-ı Şerif’ler de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde muhafaza ediliyor. Şöyle bir şey yok ama. Bazen soruyorlar bu Sakal-ı Şerifler’de Peygamberimiz, hadi alın bunları saklayın benden sonra benim ümmetime gösterirsin değil. Ashap bir şekilde onu belki Peygamberimizin rızasını alıp sakladığı değerlerdir. Bir anlık da olsa Peygamberle aranızda bir bağ kuruyorsunuz. Peygamberimizin bize bıraktığı 2 emanet var. Birisi Kur-an, birisi sünnet. Kur-an nedir? Allah’ın bize indirdiği hayat kitabıdır. Sünnetim dediği şudur, kavli ve fiili sünneti vardır. O kavli sözleri ile Kur-an’ın anlaşılmasını, fiili sünnetiyle de Hz. Peygamber İslam’ı nasıl yaşatacağını göstermiştir. Kur-an ve sünnete daha çok sarılalım.”

Manevi değerlerimize bağlı kişileriz”
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, “Biz bu resimlerle Peygamber efendimizin dönemine gitmiş oluyoruz.” diyerek şu ifadelerde bulundu: “O’nun burada ayak izi, giymiş olduğu ayakkabısını görerek, yazılmış olan Kur-an’ı Kerim’leri, ceylan derisine yazılmış olan Kur-an ayetlerini görerek o devirde Kur-an’ı Kerim nasıl meydana getirilmiş, nasıl saklanmış bunları görmüş bulunuyoruz. Peygamber Efendimizin Hırka-ı Şerifi de var. O devirden bu devire kadar nasıl geldiğini de gördük. Biz manevi değerlerimize bağlı kişileriz. Bunların burada sergilenmesi çok güzel bir şey.”

30 adet tablomuz var”
Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Atilla Arabacı ise Ramazan ayı dolayısıyla İl Müftülüğü ile birlikte böyle bir proje hazırladıklarını söyleyerek şunları kaydetti: “Geçen hafta sayın müftümüzle beraber bu projeyi gerçekleştirmeyi düşündük. Burada 30 adet tablomuz var mukaddes emanetlerle ilgili. Kendileri de bize Sakal-ı Şerifleri verebileceklerini, sergileyebileceklerini ifade ettiler.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri