SAĞLIK CAMİASI YASTA  

Gündem 7 Temmuz 2022 17:45
Videoyu Aç SAĞLIK CAMİASI YASTA  
A
a

Bir sağlık çalışanı daha yaşamdan koparıldı. Konya’da Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’nın görev yaptığı Şehir Hastanesi'nde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından Türk Tabipleri Birliği (TBB)’nin çağrısı ile Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce’de de doktorlar grev kararı aldı. Bazı sendikaların da destek verdiği 2 günlük iş bırakma eyleminin ilk gününde kameraların karşısına geçen sağlık çalışanları, “Acımız büyük, kaybımız tarifsiz. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız.” dedi.

Konya'da, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın görevi başında öldürülmesinin ardından Türkiye genelinde doktorlar 2 günlük iş bırakma eylemine dün başladı. Saldırı büyük tepki toplarken, sağlıkta şiddetin önlenmesi için çağrılar yapıldı.
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde 250, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Tıp Hastanesi’nde ise 300 doktor grev yaparken, her iki hastanede de acil servis dışında sağlık hizmetleri durdu. Bugün (8 Temmuz) de devam edecek olan grev ve sağlıktaki acı kayıpla ilgili Düzce Atatürk Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP İl Başkanı Semih Cemşit, DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz ve Gelecek İl Başkanı Vildan Tokaliç de destek verdi.
“Bizleri koruyamadınız”
Hekimler tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Acımız büyük, kaybımız tarifsiz. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız. Biz hekimler, ‘Artık tükendik’ dedik, dinlemediniz. Biz hekimler ‘Sağlık hizmeti verdiğimiz kamu kurumlarının içerisinde sözel, fiziki uğruyor, hatta öldürülüyoruz’ dedik, duymadınız. Biz hekimler şiddete karşı göstermelik kanunlarla değil, caydırıcı hükümler içeren kanunların çıkarılmasını bekliyoruz dedik, görmezden geldiniz. Halkımıza doğru tanı koyabilmek için en az 15 – 20 dakika muayene süresi ayırabilmek istiyoruz. ‘MHRS randevularını 5 dakika bir vererek, üzerine randevusuz hasta da bakılması isteyerek, hastanelerde kalabalıkları arttırarak, şiddete davetiye çıkartıyorsunuz.’ dedik, umursamadınız. Kışkırtılmış sağlık sistemi söylemlerinizle, sağlık sistemindeki her aksaklığın tek sebebi hekimlermiş gibi gösterdiniz. Bizleri koruyamadınız. Muayene odalarımızı, savaş alanlarına çevirdiniz, öldürüldük, öldük. Bizleri duymayan, görmeyen muhatap almayan siyasi otorite ve devlet yetkilileri bugün on binlerce hekim olarak sizlere sesleniyoruz ve diyoruz ki; Dr. Ekrem Karakaya siz yazmasanız da görev şehididir.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri