PRİM BORCU OLANLARA BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Gündem 18 Temmuz 2018 11:15
Videoyu Aç PRİM BORCU OLANLARA BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR
A
a

Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Necmi Köroğlu, 27 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin Düzceli vatandaşları bilgilendirdi.

7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunla SGK’ya borcu olan vatandaşlara büyük avantaj sağlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Necmi Köroğlu düzenlediği basın toplantısında bu yasa ile 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakları kapsıyor.

Son tarih 31 Temmuz
Yapılandırmadan yararlanmak için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve yapılandırılan tutarın peşin veya ilk taksitinin 2018 Ağustos ayında başlamak üzere, ikişer aylık dönemlerde en fazla 18 taksit halinde ödenmesi gerekiyor.

Yapılandırmanın sağladığı avantajlar neler?
Borçlarını yapılandıranlara sağlanan diğer avantajları sıralayan Köroğlu şunları kaydetti:“Yapılandırma kanununa göre süresinde ödenen alacaklara, kanunun yayımı tarihinden sonra gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanmayacaktır. Yapılandırma için herhangi bir teminat istenmeyecektir. Yapılandırma kapsamında yapılacak ödemeler tutarında, tatbik edilen hacizler kaldırılacaktır. Tatbik edilen hacizlere konu mallar borçlunun talebi halinde satılabilecektir. Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır. Taksitlendirmede ilk taksitin ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı alınabilecektir. Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma dışındaki borçlarının ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanabilecektir. Yapılandırmanın bozulması halinde yararlanılan teşvikler geriye yönelik iptal edilmeyecektir.”

Yapılandırma hangi hallerde bozulur?
Yapılandırmanın hangi hallerde bozulacağını da aktaran Köroğlu, “Peşin ve taksitli ödemelerde taksit tutarının yüzde 10’unun geçmemek üzere 10 TL tutarındaki eksik ödemeler yapılandırmayı bozmayacaktır. Yapılandırmanın devamı için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi zorunludur. Ayrıca bir takvim yılında iki veya daha az taksitin, son taksiti izleyen ayın sonuna kadar geç ödeme zammıyla ödenmesi halinde yapılandırma bozulmayacaktır. Yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit tutarları kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabilecektir” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri