POŞET YASASINA BİR DESTEK DE ESDER'DEN

Gündem 13 Aralık 2018 15:19
Videoyu Aç POŞET YASASINA BİR DESTEK DE ESDER'DEN
A
a

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER), tüm esnaflara, naylon poşet yerine bez torba ve file kullanma çağrısı yaptı.

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla naylon poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek.
Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER), üyeleri başta olmak üzere tüm esnaflara, naylon poşet yerinde bez torba ve file kullanma çağrısı yaptı. ESDER Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS yaptığı açıklamada, naylon poşetlerin ücretli hale getirilmesini desteklediklerini, bu kararla Türkiye’nin uzun yıllar doğayı kirleten çöplerden kurtulacağını kaydetti.
Çelikus: Esnaf ve çevre sempozyumu ile naylon poşetin zararları hakkında farkındalık oluşturduk  
ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, naylon poşet ve diğer çeşitlerinin kullanılmaması için daha önce çok sayıda kampanya düzenlediklerine,“Esnaf ve Çevre Sempozyumu”nda bu konu hakkında Türkiye’ de farkındalık çalışması yaptıklarına dikkat çekti.
İnsan sağlığını olumsuz etkileyen naylon poşet yerine file ve bez torbasının  kullanılmasından yana olduklarını vurgulayan Çelikus, “İnsan ve çevre sağlığı bizim için çok değerlidir. Bu bağlamda çıkarılan yasa ülkemiz için çok büyük bir önem arz etmektedir. ESDER olarak insan sağlığını tehlikeye atan naylon poşetlerin kullanılmasına karşıyız. Yasaya her türlü desteği vermeye hazırız  ve yasayı çıkaranlara çevre adına teşekkür ederiz." dedi.
Asırlarca doğada kaybolmayan ve oluşturduğu kirlilikle gelecek nesilleri olumsuz etkileyen naylon poşetlerin yerine kullanılacak bez torba veya filenin tarih boyunca yaygın bir şekilde kullanıldığını hatırlatan Çelikus, halkımızın şimdiden bez torba ve file edinmesi gerektiğini vurguladı.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri