POLAT: UBUNTU, 2021’İN TEMASI OLDU

Gündem 21 Mart 2021 11:37
Videoyu Aç POLAT: UBUNTU, 2021’İN TEMASI OLDU
A
a

Düzce Üniversitesi’nde Dünya Sosyal Hizmet Günü dolayısıyla düzenlenen kutlama programında konuşan Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gonca Polat, 2021 Dünya Sosyal Hizmet Günü’nün temasının “Ubuntu: Sosyal Dayanışmanın ve Küresel Bağlılığın Güçlendirilmesi” olduğunu vurguladı. Ubuntu kelimesini ise Afrika kültüründen gelen ve insanlığa aidiyeti vurgulayan hümanist bir felsefe o

Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü tarafından düzenlenen “Dünya Sosyal Hizmet Günü 2021” programı çevrim içi olarak gerçekleştirildi.
Konferans şeklinde düzenlenen programın moderatörlüğünü gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Eda Beydili Gürbüz, herkesin Dünya Sosyal Hizmet Günü’nü kutlayarak faydalı bir program olması temennisiyle sözü konuşmacılara bıraktı.
“Gönüllülük esasına göre önemli görevler üstleniyorlar”
Programın açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Dünya Sosyal Hizmet Günü’nün yeni atılımlara vesile olmasını dileyerek sosyal hizmet uzmanlarının gönüllülük esasına göre önemli görevler üstlendiklerini ifade etti. Kendilerine düşen görevi, hem lisans hem de lisansüstü öğrencilerin önlerini açmak, öğretim elemanlarına da akademik destek sağlamak şeklinde açıklayan Prof. Dr. Şerif Demir, programda emeği geçenlere teşekkür etti.
Alanında uzman kişiler öğrencilerle buluşturuluyor
Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Oruç yaptığı konuşmasında tüm meslektaşlarının Dünya Sosyal Hizmet Günü’nü kutladı. Sosyal hizmet uzmanlarının dezavantajlı gruplar üzerine çalışan meslek insanları olduğunu söyleyen Oruç, mezunların sadece sosyal hizmet kurumlarında değil, firmaların sosyal sorumluluk projelerinde de yer alması gerektiğine işaret etti. Yürüttükleri örnek projelerden söz eden Dr. Öğr. Üyesi Deniz Oruç, sektör içinden olduğu kadar sektör dışından gelen alanında uzman kişileri öğrencilerle buluşturarak gelişimlerine katkı sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.
2012 yılından bu yana kutlanıyor
Programın ilk konuşmacısı olan Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca Polat, “Sosyal Hizmette Dayanışma Kültürü” başlıklı sunumunda 2012 yılında Dünya Sosyal Hizmet Günü’nün resmen açıklandığını ve eylem taahhütlerinin oluşturulduğunu dile getirdi.
“İnsanlığa aidiyeti vurgulayan hümanist bir felsefe”
2021 Dünya Sosyal Hizmet Günü’nün temasının “Ubuntu: Sosyal Dayanışmanın ve Küresel Bağlılığın Güçlendirilmesi” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gonca Polat, Afrika kültüründen gelen Ubuntu kavramının insanlığa aidiyeti vurgulayan hümanist bir felsefe olduğunu dillendirdi. Mesleğin temelinde var olan dayanışma kavramının tarihsel sürecinden de bahseden Doç. Dr. Polat, dayanışma kavramını dezavantajlı gruplar, mesleki ve toplumsal açılardan da değerlendirerek, dayanışmayı güçlendirmenin ve yapılandırmanın Sosyal Hizmet Uzmanlarının en önemli sorumluluklarından biri olduğunun altını çizdi.
“İnsan Ticareti, Sorunlar ve Çözüm Önerileri”
Programın diğer konuşmacısı Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Güngör Çabuk, “İnsan Ticareti, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı konuşmasına, insan ticareti ile insan/göçmen kaçakçılığının ayrı kavramlar olduğunu belirterek başladı. İnsan ticaretinin; sadece cinsel sömürüye yönelik değil, yabancılarla birlikte aynı ülke vatandaşları için de olabileceğini, organize suç türü olmadığını ve failin tek kişi olabileceğini sözlerine ekledi.
İnsan ticaretini modern kölelik olarak nitelendiren Öğr. Gör. Güngör Çabuk, bu sorunun küresel bir problem olduğunu ve çözüm için yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde iş birliğinin gerekliliğine vurgu yaptı.

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri