PLATO “YEŞİL ALAN” OLUYOR

Gündem 25 Ekim 2017 09:45
Videoyu Aç PLATO “YEŞİL ALAN” OLUYOR
A
a

2008 yılında TRT ekranlarında yayınlanan İpsiz Recep dizisi için hazırlanan ve son dönemlerde atıl görüntüsü ile şehrin merkezinde mezbelelik bir görüntüye neden olan Düzce Film Platosu kaldırılıyor. Betonlaşmanın giderek arttığı Düzce’de yeşil alanların azlığının eleştiri konusu olmasını dikkate alan Başkan Dursun Ay, platoyu halkın yeşillikler arasında soluklanacağı bir yere dönüştürecek.

9 yıl önce ünlü aktör Kadir İnanır’ın TRT ekranlarında yayınlanan İpsiz Recep dizisi ve sosyal projelerde kullanılmak üzere Düzce Belediyesi tarafından Çay Mahallesi'nde inşa edilen Düzce Film Platosu’nun kaldırılması için hummalı bir çalışma başlatıldı.İpsiz Recep dizisinin bazı bölümlerinin çekilmesinin ardından bir süre farklı amaçlarla kullanılan ve daha sonra atıl durumda bırakılan film platosu, bakım yapılmadığı için zamanla dökülmeye başlamış, harabe görüntüsü kent estetiği açısından olumsuz bir tabloya neden olmuştu.

Başkan Ay’dan talimat
Birçok film ve diziye ev sahipliği yapan ve Düzce'nin tarihini öğretmesi amacıyla kurulan platonun çevresinde gerçekleştirilen çevre düzenlemelerinin ardından atıl hali dikkatlerden kaçmıyordu. Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, şehrin önemli noktalarından biri olan bölgedeki mezbelelik görüntünün ortadan kaldırılması için talimat verdi.

Yeşil alana dönüştürülecek
Başkan Ay’ın isteği doğrultusunda başlatılan çalışmalar kapsamında platodaki yapılar sökülmeye başladı. Platonun kaldırılması için devam eden çalışma ile bakımlı durumdaki 1 ya da 2 yapıyla beraber alandaki kulenin korunacağı ve bölgenin yeşil alana dönüştürülerek vatandaşın hizmetine sunulacağı öğrenildi.

D-100 Karayolu’na da el atacak
Öte yandan Başkan Ay’ın Düzce’nin kent estetiğini düzeltmek için çalışmaları film platosu ile sınırlı kalmayacak. Film platosundaki dönüşüm çalışmasının tamamlanması sonrası Başkan Ay, Düzce’nin aynası konumundaki D-100 Karayolu’nun düzensiz görüntüsüne el atacak. Şehrin bir anlamda kimliğini yansıtan D-100 Karayolu çevresinin modern hale getirilmesi için Başkan Ay’ın bizzat Estetik Kurulu’nu harekete geçirecek. Kağıt üzerindeki varlığından ileri gidemeyen kurulu yeni bir yapılanmayla faal hale getirecek olan Ay, kurul ile birlikte istişare yaparak çalışmayı hayata geçirecek.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri