PERAKENDE YASASI TİCARİ HAYATI DÜZENLEYECEK

Gündem 21 Temmuz 2022 16:45
Videoyu Aç PERAKENDE YASASI TİCARİ HAYATI DÜZENLEYECEK
A
a

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Düzce Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı ve oda yönetimi ile bir araya geldi. Palandöken yaptığı konuşmada, “Elbette bu ekonomik sıkıntıyı hep birlikte aşacağız. Biz elimizi taşın altına koyuyoruz, ama bazı tedbirlerin alınması olmazsa, olmaz. Başta Perakende Yasası, ticari hayatı düzenleyecek.” dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Düzce’ye gelen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanları tarafından karşılandı. DESOB binasında basın açıklamasında bulunan Panadöken, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi, Düzce’de de yerel esnafların, her köşe başında şubesi bulunan büyük mağazalar ile rekabet gücünün olmadığını belirtti.
“Düzce’nin ticarette önemli bir yeri var”
Bu konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun çalışması olduğunu belirten Palandöken, ilgili yasanın en kısa süre içerisinde hayata geçirileceğini kaydetti. Düzce’nin Türkiye’nin önemli ticaret merkezlerinden birisinin olduğunu anlatan Palandöken, “Düzce, Türkiye’nin ekonomisine büyük katkısı olan güzel bir şehrimiz. İstanbul ve Ankara’ya yakın, tam orta bir merkezde, ticaretim önemli olduğu bölgelerden birisi. Ama bildiğiniz üzere Türkiye’de pandemi süreci, arkasından da bir ekonomik sıkıntı yaşandı. Bunların hepsi inşallah aşılacak. Düzce’de toplam 415 meslek dalı var. Dolayısıyla tabii istihdam da birinciyiz. Dolayısıyla da ticarette önemli bir yerimiz var, önemli bir payımız var.” diye konuştu.  
“Esnafların sıkıntıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor”
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de esnafların sıkıntılarının gün geçtikçe artmaya devam ettiğini ifade eden Palandöken, “Tabii bunun yanında esnaf ve sanatkarlarımızın sıkıntıları da gün geçtikçe artıyor. Bir tarafta haksız rekabet, diğer tarafta fiyatlardaki istikrarsızlığın müsebbibi sanki esnafmış gibi vatandaşların şikayet ettiği noktaların başında esnaf ve sanatkarlar geliyor. Elbette bu ekonomik sıkıntıyı hep birlikte aşacağız. Biz elimizi taşın altına koyuyoruz, ama bazı tedbirlerin alınması olmazsa, olmaz. Başta Perakende Yasası, ticari hayatı düzenleyecek. Yıllardır kronik olan, her seferinde gündeme gelen, hayat pahalılığının müsebbibinin asıl nedeni olan 10 binlerce bayisi olanlarla Düzceli esnaflarımızın mücadele etmesi elbette zor. ‘Her şeyi biz satarız’ mantığı ile piyasa bozucu, Düzce’de de, İstanbul’da da, Ankara’da da aynı fiyat politikasını sağlayan 10 bin mağazayla, 50 bin mağazayla esnafın mücadele etme şansı elbette yok. Fiyatların istikrarsız bir şekilde bozulmasının nedeni, fiyat istikrarının ortadan kalkmasına neden olan kesim tespit edildi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda ‘Bu yasa mutlaka çıkacak.’ dedi. Çıkması için de Ticaret Bakanlığı ve aynı şekilde de konfederasyonumuz görüşlerini bildirdi. Meclis açıldığı zaman da bu yasa hayata geçirilecek.” açıklamalarında bulundu.
“Teknolojiye karşı gelmek mümkün değil”
Esnafın yeni nesil alışveriş sistemine ayak uydurması gerektiğini vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:
"Teknolojiye karşı gelmek mümkün değil. Bu modaya esnaf olarak biz de uyacağız. Esnafın hizmetlerinin bu kanallarla telafi edilmesi mümkün oluyorsa biz de o yenilikleri iş yerlerimizde uygulamaya devam edeceğiz. Bunun için yazılım programları hazırlanıyor. Yeni nesil esnaflık bundan sonraki süreçte elektronik ortamda da bu hizmetleri verecek. Evimizde bozulan musluğun tamiri için tamirciyi o vasıtayla çağıracağız."
Palandöken ayrıca, sigara ve alkole gelen son zamların kaçakçılığın önünü açtığını ve bunun da Türkiye ekonomisine büyük bir zarar verdiğini dile getirdi.
Palandöken, esnaf odalarındaki meslek kuruluşlarını ziyaret etti.
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri